KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

BIO-info – informační portál pro ty, kteří chějí žít BIO (11.10.2010)

12/10/10

Zdroj: BIO-info

Z domova

Devátý ročník Soutěže česká biopotravina roku vyhlášen, má novou kategorii

Potravinářská komora České republiky společně s PRO-BIO Svazem ekologických zemědělců dnes vyhlásili další ročník soutěže Česká biopotravina roku. Jedná si již o devátý ročník této prestižní soutěže.

Bio-info.cz nyní přináší přehled všech biopotravin nabízených maloobchodními řetězci

Internetový informační portál Bio-info, www.bio-info.cz , nabízí nově svým čtenářům další praktickou službu. Na jednom místě najdou detailní profily biopotravin a biokosmetiky, které jsou dostupné na našem trhu.

Přijďte na 1. selský biotrh s produkty ekologických zemědělců

Toulcův dvůr zve všechny milovníky dobrého jídla a životního prostředí na 1. trh potravin od drobných zemědělců, kteří hospodaří šetrně k životnímu prostředí. Trh se uskuteční dne 12. října 2010 mezi 15. až 19. hodinou v areálu Toulcova dvora na Praze 10, v ulici Kubatova 1.

Ze světa

Německá bioznačka již na 60 000 biopotravinách

Německé spolkové ministerstvo pro zemědělství a výživu v září oznámilo, že bylo registrováno již 60 000 výrobků, nesoucích státní bioznačku, tzv. Bio-Siegel.

Ekotextil

Ekotextil slaví v Indii úspěch

Podle zprávy v India Times sázejí značky jako Wills Lifestyle, Van Heusen, Benetton, S Kumar’s Nationwide (SKNL) a Arrow na ekologické řady oblečení.

Udržitelnost i na módních přehlídkách v Paříži

V září jsme mohli vidět první udržitelnou módní přehlídku v Londýně, známou také jako Estethica. Organizátoři se rozhodli, že by bylo dobré zorganizovat takovou prohlídku i v hlavním centru módy a krejčovského umění. O posledním zářijovém víkendu se otevřel sedmý ročník Etické módní přehlídky na molech v Paříži.

Biokosmetika

Natures Care uvádí na trh bio kokosový olej

Společnost Natures Care s.r.o., známý český dovozce biokosmetiky, bioparfémů a ekologické drogerie, uvedl na trh novinku. Pod vlastní značkou Purity Vision nabízí zákazníkům za studena lisovaný bio kokosový olej.

Fair trade

Filipínské mango aneb cesta ke svobodě

Reportáž z besedy v cestovatelském klubu Karavanseraj s otcem Shayem Cullenem, spoluzakladatelem charitativní organizace na ochranu lidských práv Preda, mužem, který byl za svou činnost dvakrát nominovaným na Nobelovu cenu míru.

Biovíno

Směrnice EU pro biovíno stále chybí

16. července 2010 stáhla Evropská komise svůj návrh směrnice pro ekologickou produkci vína. Nenašla se kvalifikovaná většina členských států, která by návrh odsouhlasila.

Farmářské trhy

Karlínské farmářské trhy nabídnou v sobotu jablka, uzeniny nebo sýry ze Slovenska

Radostným překvapením minulého trhu byly jogurty, kyselá mléka, zakysané smetany a sladké šumaváčky které do Karlína přijely, jak jinak, než jako vítězné produkty soutěže regionální výrobek z Jižních Čech.

Farmářské trhy zvýšily návštěvnost Galerie Fénix o třetinu

Nákupnímu centru Galerie Fénix v Praze-Vysočanech se vyplatil nápad pořádat od září pravidelné sobotní farmářské trhy, které návštěvnost tohoto nákupního centra zvýšily o zhruba třetinu.

Trvalá udržitelnost

Konference Fórum pro udržitelné podnikání přinese inspiraci a nástroje k úspěchu

Konference Fórum pro udržitelné podnikání, která proběhne v Praze v dubnu 2011, přinese českým podnikatelům inspiraci jak uspět v novém modelu zodpovědného a udržitelného podnikání.  

Svět platí vysokou cenu za nadměrný rybolov

Desítky let nadměrného rybolovu připravilo potravinářský průmysl o miliardy dolarů příjmů, které mohly pomoci nakrmit hladové v rozvojových zemích. Rybolov dnes přispívá ročně 225 – 240 mld. dolarů do světové ekonomiky, ale pokud by byly rybářské praktiky udržitelné, množství by bylo o 36 mld. dolarů výše, uvádí Journal of Bioeconomics.

Ekologické zemědělství

Sikkim chce převést veškerou půdu na ekologické zemědělství

Švýcarský výzkumný ústav pro ekologické zemědělství FiBL podepsal nedávno dohodu, podle které poskytne malému státu v Himalájích podporu a školení s cílem převézt do roku 2015 veškerou zemědělskou půdu na ekologické hospodářství.

Chov zvířat v ekologickém zemědělství – přechodná ustanovení postupně mizí

1. 1. 2009 vstoupilo v platnost nové nařízení EU o ekologickém zemědělství. Tím došlo k určitým změnám také v oblasti chovu hospodářských zvířat. Ještě stále platí přechodná ustanovení. Dokdy musí výrobci začít aplikovat nová ustanovení?

Pěstování luskovino-obilných směsek v ekologickém zemědělství

Průběžné výsledky pokusů pěstování luskovino-obilných směsek na vybraných ekofarmách v ČR.

 

Bio tržiště

Jablka z domácího sadu

Brněnská restaurace hledá dodavatele čerstvých farmářských produktů

 

Žijte bio – nová rubrika na Bio-info.cz

Jídlo z blízka

Beseda s Timem Crabtree v Brně

Ve dnech 14.-18.října 2010 do České republiky zavítá vzácná návštěva z Británie, Tim Crabtree, který se dlouhodobě zabývá snahou o institucionalizaci "jídla z zblízka" v jihozápadní Anglii.

Prožijte jedinečný den na biofarmě

Dnes jsou biopotraviny běžně dostupné v tisících maloobchodních prodejen po celé České republice, vyzkoušet je tedy může opravdu každý. Maximálně čerstvé a pravděpodobně nejlevnější bioprodukty nakoupíte přímo na ekologické farmě.

Proč jsou pro nás biopotraviny lepší

Když se rozhodnete pro biopotraviny, děláte něco pozitivního pro vaši rodinu, váš domov a přírodu. Investujete tak do budoucnosti a tato investice se vám určitě vyplatí.

Pedagogické farmy: zdravý a zábavný způsob výuky

Rychle se měnící životní prostředí i náš životní styl jsou příčinou nárůstu zdravotních problémů nejmladší generace. Ekofarmy představují pedagogický nástroj, který může přispět jednak k podpoře zdravých stravovacích návyků a současně být pro děti zdrojem nových poznatků a bezprostředních zkušeností.

Zelená domácnost

Fotovoltaika – čas na klacky a kameny?

V poslední době jsme zaplavení mediální smrští o tom, jak nám obnovitelné zdroje energie zdražují elektřinu, jak ohrožují stabilitu sítě a podobně. Tato kampaň, mocně podporovaná, dnes téměř monopolními, výrobci elektrické energie, má za cíl tyto zdroje zdiskreditovat na dlouhá léta dopředu.

BioMáma

Dvůr Vyšínek nabízí biobedýnku speciálně pro děti

Bedýnka z bioovoce a biozeleniny speciálně složené s ohledem na dětský apetit. Takovou nyní nově nabízí Dvůr Vyšínek a má volná místa.

Vaříme společně

Jednoduchý cheese cake z bio ingrediencí

Pohanka se zeleninou a šunkou

Vzdělávejte se

Kouzla živé kuchyně (Praha, Brno, Ostrava, Plzeň)

Tipy a triky jak vyladit svůj životní styl na maximum. Odejdete rozzáření, s vlastnoručně zabaleným sushi v batohu – na našem kurzu totiž spojujeme praktickou teorii s přípravou zdravých, jednoduchých a chutných jídel.

 

Vizí Bio-info.cz je lokálně ukotvený, zodpovědný a trvale udržitelný potravinový systém, který je založen na principech zdraví, ekologie, spravedlnosti a péče, a který přináší prospěch, zdraví a pohodu současným a budoucím generacím a chrání přírodní bohatství Země. Děkujeme, že nám ji pomáháte naplňovat.