KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Likvidace bolševníku v Karlovarském kraji stojí Lesy ČR každoročně stovky tisíc korun

03/09/10

Lesy ČR vítají iniciativu Karlovarského kraje na společný boj proti této invazní rostlině

 

Hradec Králové, 31. srpna 2010 – Lesy ČR se dlouhodobě snaží bojovat proti nežádoucímu šíření některých druhů nepůvodních rostlin. Jedním z nejnebezpečnějších druhů je bolševník velkolepý, velmi rychle rostoucí rostlina, která díky nadměrné velikosti zastiňuje svými listy ostatní rostliny. Po několika letech vytvoří souvislý porost, který pohltí většinu slunečního záření a tím zahubí velkou část nižších rostlin. Dokáže se zabydlet prakticky všude, kde má dostatek světla.  Vyhovují mu louky i okraje lesa nebo okolí lesních cest či potoků a svou rozpínavostí brání v růstu nejen lesním rostlinám, ale i semenáčkům a sazenicím stromů. Mezi regiony, kde se Lesy ČR s bolševníkem potýkají nejvíce, patří Karlovarský kraj.

 

Likvidace bolševníku je navíc velmi zdlouhavá, protože jeho semena dokážou vyklíčit i po dvanácti letech strávených v půdě. Napadené plochy je také nutno sekat několikrát ročně, aby rostliny nemohly vykvést a vysemenit, další možností boje je chemický postřik rostlin těsně před květem.

 

Lesy ČR proto na spravovaných pozemcích, v souladu s platnou legislativou, bolševník soustavně likvidují. „V letošním roce jsme na likvidaci bolševníku na cca třiceti hektarech plochy vyčlenili částku téměř čtvrt milionu korun, a to z Programu 2000, kterým podnik celostátně podporuje veřejně prospěšné funkce lesů.  Náklady se každý rok, kdy chemickým postřikem ošetřujeme desítky hektarů napadených ploch, pohybují ve stovkách tisíc korun,“ upozornila ředitelka Krajského ředitelství Lesů ČR Karlovy Vary Barbora Klempířová.

 

„V boji s bolševníkem je však nutné spolupracovat s ostatními vlastníky pozemků, které tato nebezpečná rostlina pustoší. Proto jsme přivítali iniciativu hejtmana Karlovarského kraje připravit společný projekt likvidace invazních druhů rostlin. Lesy ČR jsou členem užší pracovní skupiny, která připraví projekt likvidace bolševníku, křídlatky a netýkavky žláznaté,“ uvedla dále Barbora Klempířová.

 

Zbyněk Boublík Tiskový mluvčí Lesů ČR Tel.: +420 724 813 301, E-mail: Boublik@lesycr.cz

Zařazeno v Lesnictví a myslivost