KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Zemědělci se setkali s arcibiskupem, pomůže jim narovnat podmínky v EU

09/08/10

Zdroj: AK ČR

Čeští zemědělci získali v rámci boje o rovné podmínky uvnitř Evropy významnou duchovní oporu. Pražský arcibiskup Dominik Duka jim prý při setkání slíbil, že se zasadí o to, aby nepřicházeli v příštím rozpočtovém období Evropské unie zkrátka. Po setkání s arcibiskupem to řekl šéf Agrární komory ČR Jan Veleba.

Zemědělci se setkali s pražským arcibiskupem Dominikem Dukou (uprostřed). foto E.Línková

 

Zemědělci byli podle Veleby vývojem celého setkání příjemně překvapeni. Do Arcibiskupského paláce se vydali původně jen proto, aby arcibiskupovi vylíčili, že se jim kvůli nerovné evropské zemědělské politice daří čím dál tím hůř, protože zemědělství ztrácí svůj podíl na české ekonomice a farmáři, pěstitelé a potravináři tak přicházejí o svou obživu.

 

Tímto setkáním pak chtěli nastartovat spolupráci s církví, která podle jejich názoru k venkovu jednoznačně patří. Setkání však nabralo aktivnější ráz. "Sám pan arcibiskup navrhl, že bude iniciovat jednání, která by vedla k tomu, že se v příštím rozpočtovém období začínajícím rokem 2014 dočkáme stejných podmínek, jaké mají i staré státy Evropské unie," řekl potěšeně iDNES.cz Veleba.

 

Kněží budou nabádat k podpoře domácích plodin


Arcibiskup se podle Veleby zajímal také o to, jak je Česká republika soběstačná ve výrobě potravin.

 

Když si vyslechl, že zemědělská výměra klesá a že se snižují stavy dobytka, řekl údajně, že připraví materiál, který by přes další církevní hierarchii s touto situací seznámil české věřící a vysvětlil jim, že je dobré podporovat českou výrobu, aby země byla uchráněná proti zdravotním či ekonomickým krizím v zahraničí.

 

Na otázku iDNES:cz, zda to znamenám, že o tom budou mluvit kněží v kostelech, odpověděl Veleba: "Ano, takto přímo to bylo řečeno."

Autor: Iva Špačková, www.idnes.cz