KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Zpravodaj – Bio-info (20.7.2010)

21/07/10

Info  portál pro snadnější marketing biopotravin

Z domova

První Čejkovické bylinkové slavnosti

Společnost SONNENTOR s.r.o. pořádá 5. září 2010 první ročník Čejkovických bylinkových slavností, v rámci kterých otevře svoje „sluneční brány“ pro všechny, kteří chtějí nahlédnout do zdejšího království bylinek a koření.

Výrobci biopotravin se opět sejdou na veletrhu BioFach 2011 v národním stánku

Ministerstvo zemědělství ČR (MZe) schválilo svou účast na světovém veletrhu ekologického zemědělství a biopotravin BioFach, který se uskuteční od 16 . do 19. února 2011 v Norimberku.

Lesní školka učí děti poznávat přírodu

Dětský klub Šárynka inspirovaný lesními mateřskými školami pořádá v druhé půlce srpna příměstské tábory pro děti v předškolním i raném školním věku.

Ze světa

Bulharsko: Zákaz GMO na příštích pět let

Aniž by se Bulharsko oficiálně vzdalo GMO produktů, což podle dosud platných směrnic EU ani nejde, rovnají se nová opatření v bulharském zákoně o GMO praktickému zákazu – GMO nebudou mít v příštích pěti letech v Bulharsku místo.

Německo: sektor biopotravin v roce 2009 dále rostl

Německé ministerstvo zemědělství zveřejnilo data o vývoji v ekologickém zemědělství v roce 2009. Rozlohou ploch v ekologickém zemědělství se Německo dostalo na třetí místo v Evropě.

Slovensko: Mobilní mléčný automat

I v odlehlých regionech Slovenska si mohou zákazníci koupit syrové kravské mléko díky mobilnímu mléčnému automatu – speciálně upravenému vozidlu, které splňuje přísné hygienické normy.

Fair trade

FAIR FLOWERS – květiny pro lidská práva

Nová výstava v Národním zemědělském muzeu je součástí mezinárodního projektu „Fair Flowers – květiny pro lidská práva“, který byl v České republice zahájen v lednu 2009.

Biovíno

Stanovisko ministerstva zemědělství ke značení vín z ekologicky vypěstovaných hroznů

Jak jsme již na našem portálu informovali na sklonku června, Evropská komise stáhla návrh nových nařízení týkajících se biovín, těsně před schválením. Legislativní materiál, na nějž čekali biovinaři v celé Evropě již roky.

Tip na biovíno: Riesling 2009 z Dolního Rakouska

Opět se po čtyřech vzorcích vracíme k našim jižním sousedům a to dokonce nedaleko od našich hranic. Městečko Poysdorf, odkud dnešní víno pochází, leží skutečně co by kamenem dohodil od Mikulova. Pojďme tedy ochutnat jakostní Riesling z poslední sklizně od vinařů Oppenauerových.

Tip na biovíno: Templářský Sauvignon

V naší rubrice věnující se vínům pocházejícím z ekologicky dopěstovaných hroznů se již podruhé budeme zabývat víny jednoho z nových producentů biovín. Sauvignon pod tepmlářským logem, na zdraví!

Bedýnky

Nové biobedýnky Country Life nabízejí výhradně českou a moravskou biozeleninu

Chcete mít zajištěný pravidelný přísun čerstvé sezónní tuzemské zeleniny, navíc v biokvalitě a přímo z farmy? Chcete zároveň podpořit „svého" farmáře? A vyzkoušet netradiční, pro vás možná nové druhy zeleniny? Country Life nabízí biobedýnky složené ze zeleniny vypěstované na vlastní ekofarmě, doplněné plodinami od ostatních tuzemských ekofarmářů.

Adresář Kam pro bedýnky aktualizován o tři nové farmy

Adresář Kam pro bedýnky, který si již stáhlo více než 11 000 návštěvníků portálu Bio-info.cz, byl aktualizován o tři nové bedýnkové systémy.  

Farmářské trhy

V Dobříši probíhají Jarmarky regionálních produktů

V Dobříši se v sobotu 14. srpna uskuteční další Jarmark regionálních produktů. Nabídne výrobky z kozího a kravského mléka, čerstvou zeleninu, bylinky, domácí pečivo, marmelády i ovocné šťávy.

První Farmářské trhy v Příbrami již příští sobotu

V sobotu 24. července se otevřou poprvé "brány" farmářského trhu v Příbrami.

Bio v gastronomii

Vyzkoušeli jsme za vás: hospůdka U Štepána ve Vojeticích

A je to tady! Se zatajeným dechem přijíždíme ke stylové hospůdce U Štěpána ve Vojeticích v podhůří Šumavy. Dnes má název této restaurace magický zvuk díky pořadu Ano, šéfe!

Trvalá udržitelnost

Nezákonně vytěžené dřevo nesmí podle EP přijít na evropský trh

Europoslanci schválili zákaz prodeje nezákonně vytěženého dřeva, za jehož porušení by měly následovat sankce. Kromě toho požadují, aby původ dřeva a dřevařských výrobků bylo možné zpětně vysledovat v rámci celého dodavatelského řetězce.

Marks & Spencer: Naše potraviny obsahují pouze vejce z volných chovů

Již v roce 2002 se Marks & Spencer rozhodl používat výhradně vejce z volných chovů. Každý rok spotřebuje Marks & Spencer až 250 milionů vajec na výrobu potravin, jako jsou dorty, těstoviny, sušenky či quiche.

Vlašimské Tesco bude ekologičtější

Hypermarket Tesco ve Vlašimi, ve kterém v současné době probíhají dokončovací práce a který bude v průběhu léta otevřen, bude využívat nejmodernější technologie, díky nimž bude šetrný k životnímu prostředí.

Veřejná správa může nakupovat "zeleně"

CENIA, česká informační agentura životního prostředí nabízí veřejnosti novou webovou adresu s instrukcemi, jak nakupovat s ohledem na trvalou udržitelnost. 

Bio osobnost měsíce

Červenec 2010: Markéta Kajabová

Sortiment Manager, dm drogerie markt s.r.o.

Z výzkumu

Houba pomáhá proti chorobám rostlin

Houba Muscodor albus , izolovaná z kůry stromu skořicovníku cejlonského a zkoumaná vědci z americké výzkumné organizace ARS, by se mohla stát účinným biologickým činitelem ochrany proti některým chorobám a škůdcům zemědělských plodin.

 

Bio tržiště

Přenechám obchod zdravé výživy

Poptáváme zeleninu v Pelhřimově

Nabízíme jehňata a kůzlata masného plemene

Nabizime vojtěškové a luční seno v BIO kvalitě