KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Zemědělství se loni moc nedařilo

20/07/10

Pokles o téměř dvacet procent byl v rostlinné i živočišné výrobě

Ministerstvo zemědělství vystavilo účet za loňský rok, bohužel k jásání závěr moc nevybízí. Produkce poklesla oproti roku 2008 téměř o 19 procent, a to jak v rostlinné, tak živočišné výrobě. Také vývoj cen zemědělských výrobců nebyl loni moc příznivý. V meziročním srovnání klesly výrazněji než ceny vstupů do zemědělství.

„Podle statistického úřadu došlo k meziročnímu poklesu na úroveň 75,2 procenta. Konkrétně ceny rostlinných výrobků klesly na 67,8 procenta a ceny živočišných výrobků na 84,9 procenta, což představuje největší pokles zaznamenaný v období od roku 1993,“ informovala tisková mluvčí ministerstva zemědělství Dita Vrbová.

Nedošlo pouze k poklesu produkce, odcházeli i zaměstnanci. V odvětví zemědělství, lesnictví a rybolovu loni jejich počet poklesl o 5,1 procenta. Obrat agrárního zahraničního obchodu Česka stagnoval a přírůstek ve výši 1 617,4 milionu korun představoval pouhých 0,7 procenta.

„Poprvé od vstupu do EU zaznamenala ČR meziroční pokles hodnoty vývozu o 1,583 miliardy korun, což znamená 1,5 procenta, zatímco dovoz vzrostl o 3,2 miliardy korun, tedy 2,5 procenta,“ poznamenala Vrbová.

Celkové podpory se loni oproti roku 2008 zvýšily o 16,2 procenta z 37,7 miliardy korun na 43,8 miliardy korun. Z toho putovalo o 12,1 procenta více do podpory zemědělství včetně rybářství, částka se zvýšila z 35,5 miliardy korun na 39,8 miliardy korun.

Tereza Čapková