KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Záznam vystoupení prezidenta AK ČR v Impulsech Václava Moravce  

14/07/10

Prezident Agrární komory ČR Jan Veleba mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o problémech zemědělců.

12.7. 2010 18:20

 

 

Moderátor (Václav Moravec):
Už o tom byla řeč. Stovky rozzlobených farmářů znovu demonstrovaly v Bruselu během zasedání ministrů zemědělství evropské sedmadvacítky. Důvod – farmářům se nelíbí reforma trhu s mlékem, kterou evropská sedmadvacítka právě připravuje. Ta z velké části stojí na smlouvách mezi samotnými zemědělci a velkými producenty mléka, které mají být povinné. Farmáři ovšem mají strach, že budou nuceni přistoupit na nižší výkupní ceny a nikdo se jich nezastane. V Česku se staly hitem mlékomaty. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby se proti nim vede očerňující kampaň. Na ní se podílí i hlavní hygienik Michael Vít.


V zahraničí je naprosto normální, v Rakousku prodej ze dvora, v Itálii je 1400 mléčných automatů a je tam klid a tady firma Tetrapak a hlavní hygienik Vít se starají o zdraví prostě spotřebitelů, respektive jestli spotřebitel bude nebo nebude dodržovat předpisy, které pramení z konzumace tady tohoto čerstvého mléka.

Zaznamenalo v květnu Rádio Impuls slova prezidenta Agrární komory Jana Veleby. V poslední době výkupní ceny mléka nicméně rostly, problémy farmářů už nejsou podle politiků tak naléhavé. Nejen o tom bude řeč v dnešních Impulsech, jejich hostem je právě prezident Agrární komory České republiky Jan Veleba, vítejte po čase v Rádiu Impuls, hezký dobrý večer.

Dobrý podvečer.

Připomínám, že dnešní Impulsy jsme připravili i díky vám, našim posluchačům. Své dotazy jste v průběhu dne psali a posílali ve formě sms na číslo 774 999 888, ale máte-li jakoukoliv otázku na prezidenta Agrární komory Jana Velebu, který je dnes vaším hostem, stačí, když ji pošlete na číslo 774 999 888. Ještě jednou číslo pro vaše otázky, 774 999 888. Víc než dva měsíce uplynuly od onoho střetu Agrární komory a hlavního hygienika České republiky Michala Víta. Už jste si stihli za ty víc než dva měsíce vyříkat, jestli opravdu mlékomaty tak škodí zdraví a mléko z mlékomatů nás ohrožuje?

Tak on to nebyl, pane redaktore, jenom střet Agrární komory s panem hlavním hygienikem, ale i třeba s firmou Tetrapak, kde byla velmi ostudná tisková konference, kde jsem byl inzultován, ale to už je historie bohudík. My jsme se s panem hygienikem, já jsem se s panem hygienikem potkal, setkal, mluvili jsme o té záležitost, pak jsme spolu byli v konkurenčním rádiu v hodinovém pořadu a…

Mě jde o to, jestli máme se bát o zdraví, když budeme dál mléko čerpat z mlékomatů.

Určitě ne. Meritorní záležitost pro nás je jedna, že zatímco pan hlavní hygienik Michael Vít tvrdil v únoru, že v Českých Budějovicích je vysoký výskyt nebezpečných bakterií campilobacter, tak Krajská státní veterinární správa, která je velmi zaměřena na mlékomaty, tam nenašla tuto bakterii ani v jednom případě.

Jak je to možné, že tady jsou dvě stanoviska hlavního hygienika a Státní zemědělské a potravinářské inspekce, které jsou úplně odlišné?

ne Státní zemědělské a potravinářské inspekce, ale v tomto případě Státní veterinární správa kontroluje mléčné automaty. Relevantní pro mě a pro spotřebitele je zcela určitě Státní veterinární správa, protože Státní veterinární správa průběžně mléčné automaty nikoliv namátkově kontroluje, těch kontrol v této době zcela určitě už je kolem tří nebo čtyř set a tato bakteria tam nebyla nalezena.

Ani v jednom případě tedy.

Ani v jednom případě. To je spíš otázka na pana hlavního hygienika. Pro mě to jeho sdělení je nedůvěryhodné, my stále to rozebíráme, ty mediální výstupy, stále ta věc není uzavřena.

Vy jste se nedočkali totiž stále omluvy, kterou jste požadovali. Jaké kroky tedy podniknete, když říkáte, že víc než čtyři měsíce vlastně slova hlavního hygienika rozebíráte, zároveň říkáte, že Státní veterinární správa při víc než čtyř stovek kontrol nenašla…

Podívejte, já o tom nerad mluvím do médií, ale na tu otázku zkrátka musím odpovědět, abych nevypadal jako hlupák. My jsme tu celou záležitost zadali kvalifikovaným lidem, to znamená právní kanceláři a tato právní kancelář nám navrhne další řešení.

Chápu-li to správně, když právníci přijdou s tím, že budou chtít, aby se hlavní hygienik omluvil a uklidnil veřejnost, že ony mlékomaty nejsou zdravotně závadné, respektive že v nich nejsou ty bakterie, které by ohrožovaly lidské zdraví, tak vy budete požadovat omluvu?

Tak to je asi to nejmenší, co by se mělo stát, protože my jsme si udělali svodku, my jsme tu věc rozebrali důkladně a po vyjádření pana hlavního hygienika šel prodej ze dne na den v podstatě o 50 procent dolů. Zatímco konkrétní příběhy konkrétních farmářů, jsou to konkrétní ekonomické újmy, chápu, že právně a zvlášť v této zemi asi těžko nějak, možná obtížně vymahatelné, ale za tímto případem se zkrátka tečka udělat musí.

To znamená, že můžete chtít i finanční kompenzaci po hlavním hygienikovi?

To není otázka finanční kompenzace, to je otázka…

No počkejte, když říkáte, že když klesne prodej…

To je otázka určitého zahájení třeba soudní žaloby a tak dál a soud by rozhodl. Nicméně já si myslím, že pokud by pan hygienik konečně uznal tu svou určitou vinu, která tam nesporně je, na Slovensku třeba poslední mléčný automat otevíral slovenský ministr zdravotnictví nebo v předešlé vládě pochopitelně, za Fica a u nás se dělá tady toto a kdyby se postavil k tomu jako chlap a řekl, není to tak, to mléko, prostě to tak není, tak myslím si, že by nám to postačilo a pomohlo by to znovu nastartovat ten problém.

Mlékomaty se na začátku celého příběhu staly hitem v České republice. Zeptali jsme se lidí v ulicích hlavního města na názory s automaty na prodej mléka. Tady jsou:

Anketa:
Já si myslím, že to je dobré. Já jako pocházím z vesnice, takže jako čerstvé mléko jsem byla zvyklá a podle toho výzkumu je to mléko i zdravé, akorát se musí převařit a nejsou tam vůbec žádné bakterie nebo nic, co by mohlo lidem ublížit.

Když to říká mlékomat, tak mě napadne mléko a automat. Těžko říct, kdyby bylo třeba vanilkové, čokoládové nebo jahodové, tak určitě jo, ale kdyby bylo obyčejné, tak ne.

Už jsem to dokonce i dvakrát vyzkoušel a byl jsem s tím mimořádně spokojen. Myslím si, že to je úžasná věc, která pomáhá zemědělcům osamostatnit se od nějakých výkupních kvót a pomáhá jim postavit se na vlastní nohy.

Zaznamenalo Rádio Impuls názory několika náhodně oslovených Pražanů na ony mlékomaty. Připomínám, že hostem dnešních Impulsů je prezident Agrární komory Jan Veleba. Vracejí se už zpátky zákazníci k mlékomatům nebo ten pokles, o němž jste referovali na tiskové konferenci v květnu, zůstává?

Naštěstí my jsme, podívejte, pane redaktore, my jsme vynaložili obrovský úsilí, abychom pomohli, abychom se prosadili v médiích, jistě jste zaznamenali různé aktivity například Mladé fronty Dnes a tak dál, to všechno dopadlo skvěle pro mléčné automaty. Takže já si myslím, že nejhorší vlna propadu je za námi, že teď to skutečně chytá druhý dech…

Na jakých jste procentech, když se podíváme na začátek toho…

To já teď opravdu neřeknu, protože to bychom museli každých 14 dní dělat jenom průzkumy mléčných automatů, zkrátka čerstvé nemáme, ale já to znám z ohlasů, protože s těmi lidmi jsem v kontaktu. Takže ta křivka prodeje jde znovu vzhůru a my teď chystáme nějakou kampaň, profesionální kampaň na spotřebu mléka, mimo jiné i syrového mléka, ta bude odstartovaná v září tohoto roku. Podařilo se nám prostě získat tender v Bruselu, schválili náš projekt, dostaneme na to významnou finanční podporu a v září už to bude ve sdělovacích prostředcích znát.

Někteří nespokojení farmáři právě dnes v Bruselu demonstrovali, nelíbí se jim reforma trhu s mlékem, kterou Evropská unie připravuje. Je podle vás v této fázi důvod k protestům? Ano nebo ne.

Já vás překvapím, mě asi těžko kdo bude podezřívat z toho, že jsem člověk, který zdržuje zemědělce nebo drží je, aby byli v klidu, asi je to přesně naopak, a dostatečně jsem to prokázal v minulosti, ale v tomto případě si myslím, že to je předčasné, to zaprvé. Zadruhé si myslím nebo vím, že dneska v Bruselu protestovali zástupci farmářů, je to velmi minoritní záležitost, spíš tam možná, nevím, nechci spekulovat, půjde o zviditelnění.

Počkejte, ale když budeme u samotného jádra problému, je jasné, že vy říkáte, že to je předčasná záležitost, protože Evropská unie se stále dohaduje. Jen pro úplnost, ta chystaná reforma trhu s mlékem stojí z velké části na smlouvách mezi samotnými zemědělci a velkými producenty mléka, které mají být povinné. Ti demonstrující říkají, máme strach, že budeme nuceni přistoupit na nižší výkupní ceny, nikdo se nás nezastane. Vy nemáte tyto pochybnosti?

 

Podívejte se, je to opravdu předčasné, protože zatím ta reforma je v tom stádiu, že osm měsíců na tom pracovala skupina, takzvaná skupina vysoké úrovně pro mléko, to byli lidé, zástupci Ministerstev zemědělství všech členských zemí Evropské unie a různí odborníci a musím říct, a dneska právě ministři, Rada ministrů zemědělské Evropské unie tento materiál od této skupiny dostala a dneska ho poprvé jednala a pak se k němu vrátí v říjnu a pak se ta práce dokončí v prosinci. Čili my máme, já mám informace, co v tom materiálu je, protože stanoviska KOPY, kde Agrární komora je členem a já jsem jeden z viceprezidentů, byly v té, v tomto pracovním materiálu vesměs akceptovány a tam jde o jedinou věc, aby až Evropská komise předloží konečný návrh v prosinci Radě ministrů a Evropskému parlamentu této reformy mléka, tak aby tam bylo postiženo to, že se farmáři mohou sdružovat ke společnému odbytu, aby jejich pozice při prodeji byla silná. To je alfa a omega této reformy a já si myslím, z informací, které mám, že to k tomu směřuje. A stavět se proti tomu jenom proto, že svých 100 litrů mléka chci prodávat sám, tak toto je sebevražda, čili je, mohlo by to být přesně naopak.

Připomínám, že hostem Radia Impuls je dnes prezident Agrární komory Jan Veleba. Před vámi leží programové prohlášení, respektive koaliční smlouva nové vlády Petra Nečase, která bude za pár hodin jmenována na Pražském hradě. Pokud byste měl tu koaliční smlouvu v oblasti zemědělství oznámkovat, jakou známku byste té trojkoalici udělil?

Podívejte, ta koaliční smlouva je to překvapující dílko, protože je velmi dlouhá, má 18 bodů. Možná, že ne, možná ale určitě některý body se tam opakují, čili možná, že by měla mít správně o 3, 4 body méně, nicméně je velmi dlouhá. To znamená jedno, že ta koalice při těch vyjednáváních se tomu zemědělství skutečně věnovala, skutečně o tom jednali na rozdíl od některých minulých vlád, kde se takovéto prohlášení vešlo třeba na půl stránky.

 

Vaše známka tedy?

Takže my připravujeme stanovisko oficiální Agrární komora, to stanovisko vydáme ČTK zítra dopoledne, takže tu známku můžeme v takových velkých závorkách říct až zítra dopoledne, protože. . .

No počkejte, pane prezidente. . .

To je natolik . . .

Vy jste sem nepřišel, abyste nám tady řekl, že nám to řeknete zítra dopoledne. Řekněte nám to krásně, prosím pěkně, dnes, tedy jakou známku byste dal za tu koaliční smlouvu. . .

Velmi subjektivně a opakuju, je to třeba pořádně nastudovat. Tak já bych tam dal v tuto chvíli, ale je to velmi subjektivní, známku 2-. A chybí tam jedna věc, to bych spíš řekl, než tu známku, chybí tam jedna zásadní věc, chybí tam a já si myslím, že to musíme ještě s vládou ne ještě, ale to musíme s novou vládou dojednat, ta vláda se musí zcela jasně postavit k reformě společné zemědělské politiky, politiky po roce 13, to znamená, že tam musí být deklarovány rovné podmínky. To zatím já nemyslím si, že jsem to přehlédl, to tam není a druhá věc, která tam, systémová, není, tam by mělo být něco prostě určitá deklarace, že prioritou vlády a její politiky bude udržení českého zemědělství, protože bez zemědělství nebo se slabým zemědělstvím pak ta vláda nebude moct plnit program na venkově, nebude moct plnit enviromentální program, sociální program ve venkovském prostoru. Tyto dvě. . .

Počkejte, ale není, když zůstanu u té druhé části, není to tam v mnoha těch odstavcích napsáno, když se tady podíváme například na to, že koalice bude podporovat konkurenceschopnost zemědělců. . .

To tam má. . .

Že bude například podporovat místní výrobu potravin, zřizování malých potravinářských provozů, také potravinovou soběstačnost, to je to, po čem. . .

Já mluvím o něčem jiným. Já mluvím o zcela exaktně musí být deklarováno, že musí být po roce 2013 konečně po tom přechodném období, musí být rovné podmínky všech farmářů v Evropské unii, to znamená, že my musíme mít stejné podmínky jako mají rakouští, jako mají němečtí, to a toto je, toto je naprosto, tato splnění této podmínky je naprosto klíčové a pak je možno prostě naplnit ty další podmínky, ale pokud by, nedej Bože, jsme pracovali v systému, počínaje rokem 2014, kdy začíná nové rozpočtové období, kdy farmář na jižní Moravě, dejme tomu 200 hektarový, bude brát 53 procent podpor toho, co bere za pětikilometrovou hranicí rakouský farmář, můžu mluvit třeba o Šumavě, tam je to 64 procent ve srovnání s bavorským farmářem, tak tato smlouva, tato, toto programové prohlášení prostě zůstane na papíře, protože to české zemědělství půjde do háje.

Proto dáváte 2-, že tyto dva body vám tam chybí.

Ano, přesně tak.

Co ta věc, která se týká . . .

Jinak jsem chtěl říct, jak. . . .

Seškrtávání peněz pro zemědělství v rozpočtu na příští rok, protože také půjde o poměrně citelnou částku, která se dotkne plateb zemědělců, protože ve státním rozpočtu na ni nebudou peníze.

Tak podívejte, zrovna v tom programovém prohlášení je napsáno, je to napsáno šalamounsky, že bude usilovat v rámci možností rozpočtu o plné dorovnání, to znamená, že když ty podmínky v rozpočtu nebudou, tak tam třeba může být nula, to dorovnání. Jinak jsem ještě chtěl se vyjádřit k tomu, že tam je plno dobrých věcí, třeba byrokracie a tak dál, ale to bychom museli mít speciální pořad. Tady toto pro nás bude, podle mého názoru alfou a omegou dorovnání, prostě mluvím o doplňkových přímých platbách ze státního rozpočtu, které mohou být do 30 procent, tak zní přístupová smlouva z Kodaně z podzimu roku 2003, tak toto je pro nás alfou a omegou, protože zemědělci šli do letošního roku značně oslabeni, šli do letošního roku s ekonomickou vizitkou mínus 25 procent příjmů v roce 2009 a tak dál, takže zdroje nejsou a toto je docela řekl bych naprosto zásadní záležitost. I v této obtížné době.

Už máte termín vašeho setkání s novým ministrem zemědělství Ivanem Fuksou, který bude jmenován v úterý?

O tom termínu se jedná, samozřejmě nečekáme až na prostě ustavení vlády, takže neoficiálně v kuloárech připravujeme tady toto setkání, já si myslím, že bude velmi rychlý ten termín.

 

Autor: Václav Moravec, www.impuls.cz