KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Jaký bude nový ministr zemědělství?

09/07/10

Jméno nového ministra zemědělství, jímž má být poslanec za ODS Ivan Fuksa, bylo pro lidi z oboru velkým překvapením. Až dosud Fuksovo jméno nefigurovalo mezi těmi, o nichž se v souvislosti s ministerským místem na Těšnově spekulovalo, přesto se na něm minulý týden vyjednavači ODS, TOP 09 a Věcí veřejných shodli.

„Je to obrovské překvapení,“ reagoval na oznámení jména nového šéfa odvětví prezident Agrární komory ČR Jan Veleba. „Já osobně pana Fuksu neznám. Naše pozice byla taková, že jsme chtěli, aby křeslo ministra zemědělství bylo obsazeno člověkem, který má určitou odbornost. Je zřejmé, že odbornost žádnou roli nehraje a že to je jen a jen politická záležitost, a nám nezbývá, než to respektovat. Rozhodně však nechci dopředu říkat, že tento ministr bude špatný,“ řekl pro náš týdeník Veleba. Jak se situace nakonec v odvětví vyvine, podle něj záleží především na personálním obsazení náměstků ministra. „Požadujeme, aby při obsazování pozic náměstků ministra zemědělství už nehrála roli politika, ale aby byly tyto posty obsazeny lidmi, kteří budou mít patřičnou odbornost,“ řekl prezident.
Klíčové podle Veleby bude, aby nový ministr zachoval rozpočet kapitoly alespoň na současné úrovni. „Aby se náhodou nestalo to, že se peníze přesměrují někam jinam, například na obce,“ poznamenal.
Ani předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský budoucího ministra osobně nezná. „Bude to zřejmě odborník v oblasti rozpočtových pravidel, což může mít jistě i pro zemědělství význam, pro obhajobu našich požadavků. Nevím, jakou má zemědělskou odbornost, takže zřejmě bude záležet na lidech, které si k sobě jako odborníky vezme a to asi bude rozhodovat,“ uvedl.
Rovněž předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Josef Stehlík byl podle svých slov jedním z těch, kteří netušili, že se Ivan Fuksa stane ministrem zemědělství. „Já o něm vím to, že je ekonom, náměstek ministra financí, tak předpokládám, že jeho role bude především počítání peněz na ministerstvu zemědělství. Doufám, že s ním budeme dobře spolupracovat,“ konstatoval Stehlík. Podle něj to bude ministr za ODS a svou roli bude samozřejmě hrát společný program, který si koalice mezi sebou vygenerovala. „To budou mantinely, v kterých se nový ministr bude pohybovat a v jejich rámci dělat reformní kroky na ministerstvu zemědělství,“ domnívá se Stehlík.
Podle předsedy Spolku pro obnovu venkova Eduarda Kavaly je zatím na jakékoli hodnocení ještě brzy. „Nezpochybňuji ekonomickou zdatnost navrhovaného pana mistra, nicméně je s podivem, že ministerstvo, které je ryze odborné, bude řídit člověk, který zemědělským odborníkem není,“ uvedl. Podobný názor zastává i prezident Společnosti mladých agrárníků ČR Petr Mareš. „Odborník by byl lepší, ale teď nedokážu soudit. Jaký bude ministr zemědělství se teprve uvidí,“ řekl.
Příbramský rodák Fuksa působil od roku 2007 ve funkci prvního náměstka ministra financí a v letošních volbách byl zvolen poslancem. V období 2002 až 2006 byl starostou Příbrami. Pravděpodobný nový ministr zemědělství absolvoval Vysokou školu dopravy a spojů v Žilině a postgraduální studium na Vysoké škole ekonomické v Praze.

www.agronavigator.cz

 

Zařazeno v Aktuality