KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Povodně nešetřily ani zelináře

21/06/10

Škody po povodních sčítají zemědělci dosud. Někde stále na polích stojí laguny a jak mnohý z nás viděl z televizních záběrů, namísto osení se na polích vlní hladina vody a v ní dokonce v některých případech ryby. Ta smetla povodeň z jejich přirozených míst a prasklé hráze s vodou vypustily do krajiny i kapry a jiné druhy ryb.

 

 

Celkově se podle mluvčího České pojišťovny letos škody v zemědělství vyšplhaly na 212 milionů korun a zasáhly přes 38 000 hektarů půdy. Nejvíce zemědělských škod zatím způsobily právě povodně. Sčítají je i zemědělci sdružení v Zelinářské unii, členské organizace Agrární komory ČR. Podle předsedy Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslava Zemana lijáky zejména totálně zničily pole se zeleninou na Moravě a podle dosavadních šetření je zničených 43 hektarů s cibulí,7 hektarů celere, 12 hektarů červené řepy. Odepsat se může zcela kapusta z deseti hektarů, okurky ze 48 hektarů, paprika ze tří hektarů a zelí dokonce ze 62 hektarů. Na sedmi hektarech se musí zaorat mrkev, na 23 hektarech kukuřice cukrová a salát na pěti hektarech. Na stejné výměře je zničen kopr, na třech hektarech kedlubny a na 46 hektarech rajčata. Jsou to škody, které znamenají mnoho zmařené práce a ztrátu výdělků u drobných společností, které vsadily na tento způsob podnikání. „Čísla o ztrátách zatím neuvádíme, nemáme dosud zprávy ze všech okresů, někde se tyto polní inventury teprve dokončují,“ uvedl Jaroslav Zeman.

(egi)

Zařazeno v Rostlinná výroba