KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

„Očistění“ mléka z automatů

22/06/10

V češtině se velmi trefně užívá pojem očista nebo očistění. Je to v případě, že na někoho nebo na něco se neprávem nahází špína. Ještě má jistě každý spotřebitel v živé paměti prohlášení hlavního hygienika Michale Víta, ale i jednoho z veterinářů SVS, kteří svorně bili na poplach a varovali spotřebitele před pitím mléka z automatů.

 

Hlavní hygienik dokonce vyjmenoval všechny možné i nemožné bakterie a viry, které se tam mohou vyskytnout. Mléko je potřeba před pitím převařit, zdůrazňoval to, co každý automat nese ve svém záhlaví a nabádá spotřebitele k tomuto kroku. „Navíc toto mléko je plně ošetřeno chladírenským řetězcem, kdy jeho teplota od stáje po automat nepřesáhne 4 stupně Celsia a tak pomnožení bakterií se netřeba bát,“ upozorňoval nedávno viceprezident AK ČR Jindřich Šnejdrla.

Varovala ale i společnost Tetra Pak, která ve strachu o našeho spotřebitele, jak tvrdila, svolala dokonce tiskovou konferenci, z níž byl nemilosrdně Jan Veleba, prezident AK ČR i s dvěma dalšími odborníky (na tiskovce nechtěnými) vypoklonkován. Tenkrát odešel dokonce s natrženými kalhotami, jak jej hostinský z tiskové konference vlekl ven. Od té doby Jan Veleba začal velmi pečlivě sledovat kontroly automatů a opakovaně žádal SVS o výsledky kontrol. Před minulým víkendem došly a ve zprávě se říká, že jen jeden automat ze 170 co jich je v republice vykazoval výskyt bakterie campylobacter. Státní veterinární správa poctivě kontrolovala a ve 387 vzorcích jsou zanedbatelná množství mikroorganismů, která by nikomu v takovémto množství nijak neškodila.

Ve středečním čísle v uplynulém týdne také MFDnes přinesla ve své velmi sledované příloze Test pod titulkem „Mléka z automatu s nemusíte bát“ jednoznačné zjištění. Namátkou spolu s odborníky její redaktoři ze 170 automatů odebrali vzorky z  15 a nic. “Patogenní bakterie, které způsobují onemocnění se nenašly ani v jednom z testů“, sděluje v obsáhlém rozborovém materiálu MFDnes. Těžko kdo bude podezřívat SVS nebo redaktory MFDnes, že něco zkreslili nebo zamlčeli. A dlužno dodat, že mléko bylo „očistěno“ od hrozeb a obvinění, že přináší průjmy a další potíže. Dokonce v Tetra Paku varovali před létem a vedry. To teprve přijde, hrozili se za naše spoluobčany. A právě v největších vedrech se vzorky odebíraly a zaplaťpánbůh pro zemědělce, testy dopadly jak dopadly. Určitě z nich mléko tedy vyšlo lépe než vakcíny na prasečí chřipku, které náš stát stály pěkných pár milionů nákupem počínaje a likvidací konče.

Eugenie Línková