KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Míra událostí kolem automatů přetekla

13/05/10

Zdroj: AK ČR

 

„Je mléko z mlékomatů zdraví bezpečné? V syrovém neošetřeném mléku mohou být nebezpečné bakterie a viry. Rizika jsou příliš vysoká, u některých skupin populace mohou vést k závažným zdravotním potížím, trvalým následkům či úmrtí.“ Ne, to není text bulváru z nějaké africké země, to je výňatek z tiskové konference firmy Tetra Pak konané 26. dubna.

 

Pojďme ale k faktům. Prodej syrového kravského mléka v maloobchodní síti, tedy prostřednictvím mléčných automatů řeší vyhláška č. 128/2009 Sb. Stanovuje striktně velmi přísné zooveterinární a hygienické podmínky, které musí splnit každý, kdo se rozhodne pro tento způsob prodeje svého mléka. Samozřejmě, že mléčné automaty jsou průběžně kontrolovány Státní veterinární správou ČR.

 

Řízená kampaň proti automatům


Prodej mléka prostřednictvím mléčných automatů se tedy děje v souladu se zákonem a do dnešního dne nezjistil kontrolní orgán jediné pochybení. To ovšem vůbec nebrání známé nadnárodní společnosti vyrábějící obaly a hlavnímu hygienikovi ČR, aby nespustili proti mléčným automatům kampaň, během které vysílají poplašné zprávy podle jednoduchého receptu – v čerstvém mléku jsou bakterie, bakterie jsou nebezpečné, mohou způsobit újmu na zdraví. Toto univerzální tvrzení můžeme použít na cokoli, na jakoukoliv potravinu. A když náhodou někdo chce na to říci na zmiňované tiskové konferenci firmy Tetra Pak svůj názor, je inzultován, vyhozen a je na něj přivolána policie. Tady končí, jak se říká, sranda.

 

Zásah do soukromého podnikání

Cizí kapitál za přispění státních úředníků nejenže nerespektuje základní principy slušnosti a vychování (nebudu se ohánět demokracií, neboť i ona má své majitele), ale vstupuje do osudů konkrétních farmářů a konkrétních firem.

Znám farmářku, která provozuje ve slavné restauraci U Raušů ve Velké Bíteši mléčný automat. Do této investice šla proto, že za svoje mléko dostávala z mlékárny 4,20 Kč/l. Po vystoupení hlavního hygienika v televizi jí klesl prodej o 50 procent. Podle mne jsme svědky bezpříkladné záležitosti – státní administrativa a nadnárodní firma zasahují do soukromého podnikání a jejich činnost přináší ztrátu farmářům. Těm farmářům, opakuji, kteří dodržují zákon. Neumím si představit, že tak by si někdo dovolil postupovat proti farmářům v Rakousku, kde prodej mléka z farmy je velmi rozšířen, Bavorsku, ale pozor, i na Slovensku.

 

Na Slovensku zahájení provozu za účasti ministrů

Je to právě 10. května, den, kdy vychází Zemědělec, kdy na Slovensku otevírá další mléčný automat firmy Toko ministr zemědělství Vladimír Chovan a ministr zdravotnictví Richard Rišo. To je ten rozdíl, to je ta naše bída … Naše reálie jsou jiné a je otázka, jak postupovat dál. Ono totiž nejde jenom o mléko.

Kauza s mlékem jenom začíná naplňovat dávné varování spisovatele Ludvíka Vaculíka, abychom si dali pozor, abychom se nestali pacholky na vlastním gruntě. Tady je selský rozum krátký, míra věcí byla překročena a nezbývá, než si najmout právníky a postupovat profesionálně.

 

Mediální kampaň z centra do krajů

Vedle toho musíme přenést mediální kampaň z centra do krajů. Bude to mnoho práce, ale musíme ji vykonat. Pravda a morální převaha je na naší straně. Dostávám v této době nezvykle mnoho e-mailů, telefonátů a SMS zpráv. Jsou podpůrné a vyzývají, abychom vydrželi a nedali se. Někteří dokonce nabízí finanční podporu, abychom mohli zaplatit právníky. Když na serveru Aktuálně.cz vyšel článek, který popsal praktiky a průběh zmíněné tiskové konference firmy Tetra Pak, tak do večera k němu bylo 216 reakcí. Drtivá většina byla na naší straně.

Poznámka na závěr. Opravdu jsem netušil, že se v marketingovém výboru budeme zřejmě muset zabývat vedle propagace českého zemědělství jeho obranou proti uskupením uvnitř resortu.

Jan Veleba
prezident Agrární komory ČR