KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Dobrá zpráva: Podíl bioložky u benzínu a nafty se od června zvyšuje

28/05/10

Podíl biosložek v benzinu a naftě se od června zvýší. Poslanci na svém posledním jednání ve čtvrtek 27.5. 2010 přehlasovali veto prezidenta republiky Václava Klause a novela, která podíl zvyšuje, bude platit. Novela zákona o ochraně ovzduší navyšuje od června podíl biosložky u benzinu z dosavadních 3,5 procenta na 4,1 procenta a u motorové nafty ze 4,5 procenta na rovných šest procent.

 

Přimíchávání má například pomoci snížit emise skleníkových plynů, podpořit domácí zemědělskou produkci a snížit závislost na dovozech paliv. S těmito argumenty však prezident vyjádřil nesouhlas a zákon vetoval. Zejména tak reagoval na studii Evropské unie, ze které vyplývá, že biopaliva ze zemědělských plodin mohou vytvářet až čtyřnásobek emisí skleníkových plynů než standardní ropná paliva jako benzin a nafta. Analýza uvádí, že kvůli bionaftě z evropské řepky se nepřímo uvolňuje do ovzduší 150,3 kilogramu CO2 na jeden gigajoule a u bioetanolu z evropské cukrové řepy je to 100,3 kg. Mezi tím co tato zpráva vyšla ji ale řada odborníků zpochybnila. Dál tuto tezi ale prosazuje prezidentská kancelář a nevýznamná strana Svobodných v čele s poradci prezidenta Klause Machem a Matějkou. Oba ovšem ve svých oponenturách odborně výrazně tápou, takže jejich ne biopalivům, není až tak věrohodné. Proti biopalivům byla i valná část poslanců za ODS.

Věcně prezidentovi Klausovi oponovala ministryně Bízková

"Především sám boj s CO2 je sám o sobě krajně sporný. Vychází z teorie člověkem působeného globálního oteplování, která stojí na velmi vratkých základech a je podrobována stále sílící kritice," tvrdí prezident Klaus. Argumentuje také tím, že pozitivní či negativní dopady přimíchávání biosložek do pohonných hmot nebyly ve svém souhrnu seriózně zhodnoceny.

S prezidentovými argumenty před poslanci polemizovala ministryně životního prostředí Rut Bízková. Jeho připomínky označila jako významné, ale s tím, že ke všem je možné dát vysvětlení. Odmítla například, že by vyšší podíl biosložky výrazně zdražil benzin i naftu. Benzin podle ní podraží asi o půl procenta a nafta o asi 0,7 procenta. "K žádnému zásadnímu zvýšení ceny nedochází," ujišťovala poslance.

Ministryně také nepředpokládá, že by kvůli pěstování plodin pro pohonné hmoty zdražily potraviny. V tuzemsku se to týká tří plodin: pšenice, cukrové řepy a řepky. U pšenice podle ní směřuje do přimíchávání jen 1,5 procenta z celkové produkce, u cukrovky a řepky jen pětina z celkové produkce. K otázce možného ohrožení zdraví zplodinami z takto upravených pohonných hmot, použila argument, že všechny emise z motorů škodí zdraví a biosložka neškodí o nic víc.

Zpravodaj zemědělského výboru Jiří Hanuš (KDU-ČSL) zdůraznil, že Česko je mezi středoevropskými zeměmi státem, který přimíchává nejméně.

Ztráty při nepřehlasování veta by pocítili zemědělci i zpracovatelé v řádu miliard korun

Veto prezidenta Václava Klause zákona navyšujícího podíl biopaliv v benzinu a naftě by při jeho nepřehlasování výrazně poškodilo zemědělce. Potvrdila to Agrární komora. Rolníci letos kvůli očekávanému červnovému navýšení podílu zaseli více plodin určených ke zpracování na biopaliva. Podle AK tak bylo ohroženo uplatnění produkce z téměř 70.000 hektarů půdy, což odpovídá téměř třem procentům veškerých osevních ploch v ČR.

„Proces setí je dávno ukončen a zemědělci mají osety plochy odpovídající plánovanému navýšení biopaliv," stojí v prohlášení komory. V případě výroby biolihu navýšili zemědělci plochy s obilím a cukrovkou o 9500 hektarů. O 57.500 ha pak meziročně vzrostla výměra řepkových polí kvůli chystanému navýšení podílu metylesteru řepkového oleje (MEŘO) přidávaného do nafty.

Ke kritice Klausova rozhodnutí se připojil majitel skupiny Agrofert Holding Andrej Babiš. "V rámci osobní prestiže a války s Evropskou unií prezident ČR poškodil domácí zemědělce, výrobce biopaliv i image České republiky a vystavil ČR možným sankcím za neplnění závazků, které svým podpisem na přístupových dohodách k EU napomohl zavést," uvedl Babiš, který sám dlouhodobě unii kritizuje. V okolních státech je prý obsah biopaliva o mnoho větší, než předpokládá novela.

Podle Babiše biopaliva cenu motorových paliv ovlivňují minimálně, její největší část tvoří spotřební daň. "Cena je hlavně závislá na ceně ropy na světových trzích a na kurzu koruny k dolaru," řekl vlastník největší skupiny působící v českém zemědělství. Tuzemské firmy prý v očekávání schválení novely investovali více než deset miliard korun.

České Sdružení pro výrobu bionafty uvedlo, že prezidentovo veto považuje za špatnou zprávu. Upouštění od udržitelné výroby biopaliv by podle výkonného ředitele sdružení Petra Jeviče pro české zemědělství a průmysl znamenalo významnou ekonomickou ztrátu. "Stále věříme, že existuje reálná možnost veto v Poslanecké sněmovně přehlasovat," uvedl před jednáním poslanců. Vetované zvýšení podílu biopaliv podle Jeviče představuje růst ceny pohonných hmot pro maloodběratele maximálně o 17 haléřů na litr.

Narychlo svolaná demonstrace přivedla přes tisíc zemědělců s transparenty do Prahy

Snaha "být u toho" vedla přes tisícovku zemědělců z celé České republiky k tomu, že někteří z nich už po třetí hodině ranní usedli do vlaků nebo do autobusů a vyrazili i transparenty do Prahy. Na pobídku policie, aby vyklidili prostranství u parlamentu reagovali stovky zemědělců vedeni viceprezidentem AKČR Jindřichem Šnejdrlou pochodem. Nemohli tak být nařčeni jako shromáždění, ale rotovali přilehlými ulicemi zhruba dvě hodiny a byli jakýmsi tichým menetem pro poslance i samotného premiéra, který je míjel před parlamentem. Tuto akci zorganizovaly AKČR, ZSČR, ČMSZP (Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů), odbytové družstvo BIOETANOL SEVER, Svaz lihovarů ČR a Agrární unie.

Po hodině těchto pochodů s transparenty se mezi zemědělce vydalo na zhruba 15 členů „Machovy strany“ aby na transparentu zemědělcům sdělili, že biopaliva zabíjí lidstvo a slovně zemědělcům sdělili, že zatímco ti mají čas nečinně chodit dokola parlamentu, oni na takové zahálení nemají čas, protože poctivě pracují. I tato slova jen potvrdila prazvláštní argumentaci této pidistrany. Zemědělci jim jen doporučili natakovat si přímo v Mexickém zálivu a debaty tak ukončili. Zákon nakonec podpořilo 125 přítomných poslanců, hlavně sociálních demokratů, komunistů, ale i lidovců a zelených. Přidali se k nim i někteří občanští demokraté, většina z nich ale byla proti.

Eugenie Línková