KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Proti varroáze nepolevovat

29/04/10

Letos je po vyšetření měli z úlů, tj. toho co smete na jejich dně, zřejmé, že i letos je situace příznivá, 46 % stanovišť je bez nálezu původce varroázy (tj. míst, kde jsou umístěny úly) a pouze 11 % stanovišť s výskytem tří roztočů na včelstvo.

 

V porovnání s rokem 2008, kdy na základě uplatňování důsledných ozdravovacích opatření, došlo k výraznému zvýšení počtu stanovišť bez nálezu roztočů (58 %), je to za poslední léta druhý nejlepší výsledek. Jelikož ale zdravotní stav včelstev negativně ovlivňují změny klimatu, působení pesticidů či smog v prostředí, jsou více citlivé na působení roztoče Varroa destructor. A následkem toho jsou i mnohem vnímavější k dalším nákazám, například jde o nosemózu, houbové onemocnění, které způsobuje Nosema ceranae, popřípadě Nosema apis.

 

Proto je třeba v krocích proti varroáze nepolevovat. Státní veterinární správa ČR prostřednictvím krajských veterinárních správ včelaře zavazuje, aby postupovali při ošetření včelstev v letošním roce úplně stejně jako v uplynulém roce. Zároveň upozorňuje i na nutné kontroly možné rezistence roztočů. Zásady tlumení varroázy jsou podrobně uvedeny www.svscr.cz.

 

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR, 28.4.2010

 
Zdroj: www.svscr.cz

Zařazeno v Veterinární správa