KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Porosty obilovin je třeba po sejití sněhu kontrolovat

15/04/10

Také v letošním roce lze očekávat lokálně silné výskyty palušky travní a plísně sněžné.

 

Sněhová pokrývka ležící na polích od Vánoc nezůstane pro porosty obilovin bez následků. Pod převážně zledovatělým sněhem vznikly obzvláště příznivé podmínky pro patogenní houby.

 

Podobně jako na jaře 2007 lze očekávat lokálně silné směsné infekce palušky travní (Typhula incarnata) a plísně sněžné (Microdochium nivale). Obě houby vedou k tomu, že listy obilovin jsou po roztátí sněhu bledé a rozmočené.

Obzvláště postiženy jsou správně vyvinuté porosty ječmene. Infekce se projevuje nápadně žlutými ohnisky v porostu, která lze snadno zaměnit např. s virovými chorobami, přemokřením nebo deficitem živin. Napadené rostliny jsou oslabené, v extrémních případech odumírají a tvoří mezerovitý porost.

Také pšenice a žito mohou být napadeny těmito houbami. Napadení však není na pohled tak markantní, protože tyto plodiny reagují pouze mírným žloutnutím.

Jak se zachovat? Rozhodně není na místě ukvapené zaorání. I prořídlé porosty mohou regenerovat, pokud zůstane alespoň trochu zachována stejnoměrná hustota porostu a nevyskytne se extrémně velká mezerovitost. Včasné hnojení dusíkem v snadno dostupné formě může zvláště na chladných stanovištích vývoj rostlin podpořit.

Top Agrar, 2010, č. 3, s. 48

Zdroj: Agronavigátor.cz

Zařazeno v Rostlinná výroba