KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Na VII. Fóru Zlaté koruny budete moci diskutovat s politiky

30/04/10

Zdroj: AK ČR

 

 

Blíží se volby a politické strany vytáhly do boje o voliče. Jedna strana se přes druhou předhánějí v tom, komu pomohou a na co všechno se zaměří. Zpravidla jen někde na okraji svých programů si také vzpomenou na podnikatele a jejich problémy. V době, kdy se ekonomika těžce vzpamatovává z krize, jede o přístup trochu zvláštní.

 

Pokud mají tyto volby něco změnit, a většina z nás to netrpělivě očekává, pak by se podnikatelé měli ozvat a sami přihlásit o slovo. Ne proto, že by to neustále nedělali. Měli by k tomu využít velice důsledně každou příležitost. A jedna taková se nyní nabízí. 

 

V Praze se 17. května uskuteční VII. Fórum Zlaté koruny, na kterém dojde k zajímavé konfrontaci. Proti sobě se postaví tváří v tvář na jedné straně ekonomové, manažeři a podnikatelé, na druhé lídři politických stran, které mají šanci uspět ve volbách. Pod názvem Ekonomika versus politika aneb VOLBY 2010 se budou podnikatelé a ekonomové přímo lídrů politických stran ptát na jednu z klíčových otázek: jak jsou schopni a připraveni řešit krizi a zajistit z národohospodářského hlediska další vývoj České republiky.

 

Když se podíváme kolem sebe, tak to podstatné, a tím je jednotná vize, z níž se odvíjí budoucí postavení země, nám stále uniká. Namísto potřebných a nezbytných změn, které by nás někam dovedly, děláme dílčí, nesystémové, kompromisní kroky, které nikam nevedou a situaci spíše zhoršují. Často s poukazem, že na to či ono nemáme. Priority sice vyhlašujeme, ale nikdo není schopen se za ně postavit, tak jak to dělají politici kupříkladu v úspěšných severských zemích. To se týká jak zadlužování státu, tak podmínek pro podnikání, zvyšování konkurenceschopnosti, rozvoje infrastruktury, vzdělání a dalších oblastí.

 

Již minulá fóra Zlaté koruny upozornila na to, že bychom nyní neměli promarnit šanci na změnu. Připomněla velmi důrazně, že jsme na rozcestí a měli bychom se rozhodnout, kam dál. Zatím na těchto fórech ekonomové a podnikatelé většinou jen debatovali mezi sebou. VII. Fórum Zlaté koruny bude zcela jiné. Poprvé na skutečně reprezentativní úrovni zástupci obou táborů – ekonomové a politici – budou moci bezprostředně reagovat na argumenty druhé strany. Dodejme, že takovýto otevřený a veřejně prezentovaný dialog zde do této doby citelně chyběl. Do této diskuse můžete i vy přispět svou účastí.

 

VII. Fóra Zlaté koruny se zúčastní Jan Švejnar, Michal Mejstřík, Milan Zelený, Valtr Komárek a další významní ekonomové, zástupci podnikatelských svazů Jaroslav Míl, Jaroslav Hanák, Jan Veleba, přední podnikatelé a manažeři jako např. Andrej Babiš, Jan Mühlfeit, Stanislav Bernard a další. Nejvýznamnější politické strany budou reprezentovat Petr Nečas, Miroslav Kalousek, Cyril Svoboda, Miloš Zeman a Radek John. Svého reprezentanta by měla vyslat i sociální demokracie.

 

Více informací o programu fóra najdete na www.zlatakoruna.info/forum. Zde se mohou zájemci o účast na fóru zároveň přihlásit. K fóru také probíhá diskuse na Facebooku na adrese www.facebook.com/pages/Praha-Czech-Republic/Forum-Zlate-koruny/340828453283 (název stránky „Fórum Zlaté koruny“), odkud vzejdou dotazy k účastníkům fóra.

 

 

Fotografie z VI. Mezinarodního ekonomického fóra Zlate koruny