KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Farmářské trhy bodují

21/04/10

Zdroj: AK ČR

Jak se ukázalo, o farmářské trhy je nesmírný zájem. Jejich tradici založil Tomáš Chalupa, starosta Prahy 6 a na Vítězném náměstí přezdívaném Kulaťák už podruhé nabízeli farmáři z různých koutů republiky své produkty. Zájem byl obrovský. Lidé disciplinovaně stáli fronty na chleba, uzeniny, sazenice, zeleninu, proutěné košíky. Nechybělo ani zelí a keramika.

Mezi přítomnými bodovali i vítězové regionálních kol agrární komory. Můžeme tak jmenovat namátkou severočeského vítěze o nejlepší uzeniny Jaroslava Radoše a jeho firmu Krušnohorské uzeniny, nebo Kozí farmu z Licibořic, koláčky od Štefanových se znakem MLS Pardubického kraje, Lažanské mošty, prostě skoro ob stánek někdo známý na nás vykukoval a usmíval se stejně jako kupující.

A ta vůně. Během pochůzek se totiž i ochutnávalo a někdo si na párátko napíchl kus tlačenky, jiný zase kus koláčku nebo si dal malou štamprličku moštu či něčeho silnějšího. I pálenice se tam prezentovaly svými dobrotami v tekutém stavu.

V anketě Pražané jednoznačně potvrdili, že trhy chtějí, proto se budou pravidelně po čtrnácti dnech vždy v sobotu na Kulaťáku konat. Farmářské trhy svých příznivců mají hodně a jejich „rodina“ se rozrůstá, protože na tuto formu nabídky dobrot z venkova Pražany jednoznačně dostanete. Vládlo všeobecné nadšení. Ostatně i primátor Pavel Bém byl vtažen do místní atmosféry natolik, že bylo slyšet i jeho vyvolávání: „Nakupujte a ochutnávejete“.

Eugenie Línková