KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Pomoc EU pěstitelům obilovin se odkládá

04/03/10

Zdroj: Agrární komora Zlínského kraje

Evropská unie zatím nejspíš nepodpoří pěstitele obilí, kteří bojují s nízkými cenami a nadměrnými zásobami. Mimořádnou pomoc prosazuje hlavně Francie. Evropská komise obvykle s poskytováním podobných podpor váhá. Novinářům to řekl náměstek českého ministra zemědělství Stanislav Kozák.

"Problém je, že Evropská komise nebude chtít otevírat i další výhody," řekl. Pěstitelé obilí se do současných problémů dostali i především kvůli bohaté úrodě v posledních letech, mají tak plné sklady a s tím klesají i ceny na trhu. To je případ českých pěstitelů pšenice, Francouzi mají pro změnu problém s ječmenem.

 

My nemáme problém s ječmenem, tam mají veliký problém Francouzi. U nás s ječmenem je menší, ale problém máme pochopitelně se pšenicí, ktrá je u nás tradiční plodinou, která je nabízena do intervenčních zásob," dodal náměstek ministra zemědělství. Podle něj v současnosti hrozí, že Češi budou muset kvůli plným skladům hledat volné sklady v zahraničí, protože v ČR jich mnoho není.

 

"Z tohoto důvodu by pro nás bylo výhodné, kdyby Evropská komise přistoupila k předčasnému uvolňování intervenčních zásob do Třetích zemí", řekl Kozák.

 

Ceny obilovin ještě v letech 2007 a 2008 dosahovaly rekordních úrovní, ale po nadúrodě v letech 2008 a 2009 byli farmáři nuceni prodat velkou část úrody do intervenčních skladů. Jen Francie by měla mít na konci letošího roku ve skladech zhruba deset milionů tun pšenice, což je nejvíce v celé Evropské unii.

 

Evropská komise nyní podle vlastních vyjádření sleduje situaci na trhu, a jen pokud by se nadále zhoršovala, tak navrhne případná opatření.