KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Krok sun krok a znovu krok sun krok

15/02/10

Agrární ples na Žofíně, který se konal v pátek 5. února, měl hvězdné obsazení. A to jak co do množství zemědělců ze všech koutů republiky, kteří snad do posledního místečka zaplnili sály paláce Žofín. Skoro třetina vlády si přišla zatančit a také lídři některých politických stran nechyběli.

 

 

Nepřekvapila neúčast zástupců ODS, kteří k venkovu mají svůj osobitý vztah a uznávají jen některé rodinné farmy, jinak tento obor spíš přehlížejí. Na plese s manželkami nechyběli ani kapitáni potravinářského průmyslu. A nezapomeňme ani na velvyslanectví se sídly v Praze, i ambasadorů totiž bylo na agrárním plese bezpočet. A tak věta prezidenta Agrární komory ČR Jana Veleby pronesená na uvítanou, že je to jeden i z nejvíc střežených bálů, měla své kouzlo. Skrývalo se v ní kus pravdy, protože některé osobnosti veřejného života mají přímo v popisu práce mít ve svém týmu i muže z ochranky. Na rozdíl od krojovaných moravských párů ale splynuli s davem a večer zdobily krásné róby dam a úsměvy přítomných.

K radosti v půli plesu přispěla i bohatá tombola, která byla letos ještě víc pestrá svou plejádou darů. Hodnotné převažovaly a tak někdo si domů odnášel malou pekárnu, notebook, poukázky na dovolenou nebo na vyzvednutí selat či jehněte. Jiní zase třímali hrníčky, deštníky, šunky a salámy či chemikálie na hubení škůdců.

Radoval se i předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský, který si odnášel z bálu pytel travního semene.U svého domu prý alespoň osvěží trávník. I já jsem letos zabodovala a z tomboly jsem domů odnášela batůžek darovaný Státním zemědělským a intervenčním fondem do tomboly. Jako by jeho ředitel Tomáš Révesz tušil, že mám dodnes dost toulavé boty a když cesta do zahraničí, tak s batohem a v pohodlné obuvi. Nejvíc ale pobavila výhra samotnou příjemkyni, manželku Andreje Babiše. Vyhrála plato jogurtů z Olmy a pečivo z Penamu. A ještě jeden postřeh na závěr.

Ministr zemědělství Jakub Šebesta se ukázal jako velmi dobrý tanečník, ale pozor na polku. Tu vytáčí po moravsku a kdo nezná ty všechny otáčky a mezipřísuny, jak se polka jen právě na Moravě tančí, nestačí mu. Tak dámy napříště pozor, co kdyby vás vyzval k tanci sám ministr. Krok sun krok a krok sun krok nestačí a vězte, rok uteče jako voda.

Eugenie Línková