KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Hry o moc, peníze a majetek

22/02/10

Zdroj: AK ČR

Poměry v českém zemědělství se mění, respektive se přibližují k české politické scéně. Ta, jak známo, je pokleslá a lidé ji nehodnotí dobře. Výzkumy veřejného mínění posílají pravidelně politiky do spodních pater důvěry, ale oni si dál hrají svoje hry. Hry o moc, o peníze, o majetek. Ne nepodobná tímto způsobům je současná kampaň proti odvětví mléčných krav.

 

Za necelý měsíc a půl skončí další kvótový rok a ČR nedočerpá přidělenou kvótu mléka o zhruba sedm procent. Stavy dojených krav v kontrole užitkovosti klesly v minulém roce o 35 000 kusů. Začíná se redukovat zapouštění, v listopadu a prosinci meziročně kleslo o devět procent. Jinými slovy rodí se situace, kdy směřujeme po několika staletích k tomu, že nebudeme soběstační v mléce! Ta situace je reálná a pravděpodobně se do půldruhého roku, možná dřív, stane.

A do toho se dočteme na serveru České zemědělské univerzity marťanské sdělení, že české přebytky mléka ničí evropský trh! Vyrábíme však pouze zhruba 2 % mléka EU. Dočtete se i mnoho dalších absurdit. O tom, jak mléko je výdělečné. O tom, jak mléční farmáři obírají ty ostatní. Titíž farmáři, jimž v minulém roce jako jediným v EU bylo „pomoženo“ tak, že jim ministerstvo zemědělství zařídilo snížení platby na VDJ v rámci top-up.

Chtěl bych členy Agrární komory ČR požádat, aby postupovali uvážlivě, aby tento populismus, ve kterém nejde o české zemědělství, ale o urvání peněz bez ohledu na to, co to přinese kolegům, odmítli. Peníze jsou jistě důležité, ale jsou věci, které koupit nelze. Jednou z nich je u slušných lidí čest a zdravý rozum.

Jan Veleba
prezident AK ČR