KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Chovatelům krav není co závidět  

22/02/10

Jeden „dobrý“ muž, podezřívající chovatele dojných krav z přilepšování si z evropských peněz na úkor chovatelů masného skotu bez tržní produkce, rád hovoří o komoditním boomu roku 2007/2008, kdy podle něj vyletěly komodity na dvojnásobnou úroveň.
 

Díky tomu je pak tedy prý možné statisticky zaznamenat ohromný pokles ceny za mléko vloni a letos. Je to pustá lež a záměrné překrucování tíživé situace chovatelů krav.

 

Cena mléka byla dlouhých deset let (1997-2007) téměř konstantní, bylo to 7–8 Kč/l mléka. Mléka, ne toho něčeho bílého, co se kupuje v marketu. Na sklonku roku 2007 jsme na dva měsíce zaznamenali cenu 10 Kč/l. To je ta zmiňovaná dvojnásobná úroveň ? Následoval pokles na 5 Kč/l, což je úroveň z let 1993-1994, kdy se také za mléko tak mizerně platilo. Následkem toho začal masivní exodus mléčných stád. Úplná genocida. Proč ne ještě větší ? Protože jsme díky rostlinné výrobě měli nějaké rezervy. Ale ty už došly a teď to teprve vypukne. Škodí nám oslavné články, jak je mléčná krize za námi, jak jsme se odrazili ode dna. To, že už neproděláváme 3 Kč/l ale jenom 2 Kč/l, to je důvod k radosti?

Ona to zatím veřejnost tolik nepocítila, všeho je dost, relativně levného. A když nějaký farmář či společnost zlikviduje chov, tak je ticho po pěšině. Maximálně ubude práce pro 5, 10 až 15 lidí. Ale už brzy budou na řadě mlékárny, které již zdaleka nejedou na plné kapacity. A to budou bez práce rázem stovky lidí. Nepochybuji o tom, že neobjektivní médium natočí reportáž o krachu způsobeném zemědělci, kteří přestali dodávat surovinu. Ale finále bude jednoznačné. Drahý import.

Na závěr pozdravuji všechny poctivé farmáře, přátele od holštýnek, českých „stračen“, ale především i vás, naše kolegy od masného skotu. Všichni hospodaříme v České republice, kde to zemědělci vůbec nemají lehké. Prosím, držte nám palce v boji o mléko, stavy dojnic u nás spadly z 1,24 milionu na 0,35 milionu kusů a cenou za rok 2009 nejen pod průměr původní EU-15, ale dokonce i pod průměr přistoupivších EU-10. Česká republika byla v uplynulém roce totiž jedinou zemí, která nepodnikla žádné kroky k záchraně dojných krav. To našemu ministerstvu zemědělství nikdy nezapomeneme. Jestli se nyní, pár minut (bohužel už) po dvanácté, chystá nějaká pomoc, neberte nám ji a nezáviďte nám ji. Není co závidět. Každý chovatel nebo zootechnik od masného skotu ví, že nám, partě od mléčných krav, není co závidět.

Ing. Jan Kocmánek, Poděbrady