KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Češi si oblíbili čerstvé mléko z automatů, bary  zamíří i do velkých měst

12/02/10

Zdroj: Aktuálně.cz

Výhodou čerstvého mléka z automatů je podle spotřebitelů hlavně chuť mléka, jelikož se jedná o ještě nezpracované čerstvé mléko. Nebylo tedy podrobeno doposud žádnému tepelnému ošetření nebo homogenizaci reklama

V Česku se objevuje nový typ automatů a jeho obliba stále roste. Automat nevydá kávu nebo chlazenou limonádu, ale čerstvé mléko. Stačí klasicky hodit mince a přiložit láhev.

Zatím se tzv. mléčné bary objevují především na vesnicích, ale podle společnosti Agri Toko, která dané automaty provozuje, se objeví bary v nejbližší době ve větších městech jako Brno nebo Praha. Přesná místa a čas dodání však již společnost nezveřejňuje.

Výhodou je podle spotřebitelů hlavně chuť mléka, jelikož se jedná o ještě nezpracované čerstvé mléko. Nebylo tedy podrobeno doposud žádnému tepelnému ošetření nebo homogenizaci, ale bylo pečlivě filtrováno a rychle zchlazeno.

Mléko 24 hodin denně

Mléko má přes čtyři procenta tuku, zatímco mléko v obchodech obsahuje maximálně 3,5 procenta tuku.

"Čerstvé mléko je nutričně mnohem bohatší, i po převaření má lepší vlastnosti než například odstředěné trvanlivé nízkotučné mléko. To je často jen jako obarvená bílá voda," uvedl pro iDnes.cz zemědělský analytik Petr Havel.

Nevýhodou je naopak kratší trvanlivost mléka v automatech, proto dovozci se snaží dávat automaty na co nejfrekventovanější místa a přístup k mléku je 24 hodin denně.

Zdroj: Aktuálně.cz