KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Čas bilancování, čas nových plánů

05/01/10

Zdroj: AK ČR

Ani jsme se nenadáli, a je tu nový rok 2010. To novoroční bilancování a ohlédnutí za právě ukončeným rokem není vůbec nic radostného. Ceny všech námi vyráběných komodit jsou na úrovních, které před rokem nečekal ani ten největší pesimista. Ceny obilovin v určitém okamžiku dokonce atakovaly ceny platné před sametovou revolucí. Možná jen řepka udělala někomu radost.

 

Zejména pak tomu, kdo se spokojil při podpisu termínovaného obchodu s částkou lehce nad osm tisíc korun.

A co teprve ceny komodit živočišné výroby. Jedním slovem tragedie. Ještě chvíli a vepřové maso budou dělat jen zoufalci nebo masochisti, kterým dělá radost se sebezničovat. A to přitom chov prasat byl v minulosti chloubou českých a moravských zemědělců. Práce našich šlechtitelů byla známá po velké části Evropy. Dnes o českou genetiku nezavadíš. A nejen to. Nebude dlouho trvat, a nezavadíš ani o české sele. Nakročeno k tomu máme dobře. Podobná, ne-li horší situace je u producentů mléka. Kdyby jim někdo loni v tuto dobu tvrdil, že budou mléko ne prodávat, ale spíš odevzdávat do mlékáren za směšnou částku nedosahující ani šesti korun, kolik by jich tomu věřilo. Asi nikdo. Po zkušenostech uplynulého roku tomu již věří. Nic nepomohlo, ani demonstrace v Praze, ani vylévání mléka na pole. Zemědělče, snaž se a drž hubu. Vždyť dostáváš tolik neslušných dotací, až se o tobě píše jako o narkomanovi v rouše beránčím. Proč bychom měli někoho zajímat. Je dost levných a zdravotně nezávadných potravin na trhu? Je! Je nás jako voličů hodně málo? Je! A to je to podstatné. Dost jste si užívali výsluní za minulého režimu. Tak teď plaťte.

Jak dlouho bude trvat tato schizofrenní situace, se dá jen velmi těžce odhadovat. Proto plánování pro příští období bude velmi složité. Možná nebo spíš určitě bude hodně záležet i na štěstí každého z nás. Každé vykročení může znamenat cestu k prosperitě, nebo taky do pekel. Pravda, jsou určité cesty, které znamenají pro podnikatele stoprocentní úspěch. Tak třeba fotovoltaická elektrárna. Čím větší, tím lepší. A vůbec nejlepší jsou úrodné oblasti, tam sluníčko svítí nejintenzivněji.

Ale teď vážně. Již jednou jsem psal ve svém úvodníku, že každá krize jednou skončí. A na tom si trvám. I když mi napsalo několik čtenářů, že si své hraběcí rady mám nechat pro sebe. Nic netrvá věčně, ani pád cen zemědělských komodit. K oživení jistě dojde, a ono již pomalu dochází. Rok 2010 určitě nebude jednoduchý. Bude od nás vyžadovat hodně práce, hodně dřiny a odříkání. Chce se mi věřit, že i poslanci nám pomohou (v době, kdy píši tyto řádky se ještě nerozhodlo) a v rámci schvalování rozpočtu nám tu 1,5 mld. korun, o kterou jsme si tak hlasitě a zároveň slušně v Praze při demonstraci řekli dají. I když by to byl jen jeden z mála drobných krůčků v naší dlouhé a strastiplné cestě, děkujeme za něj. Přeji nám všem šťastný nový rok 2010.

Jindřich Šnejdrla
viceprezident AKČR