KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Výrobky z tepelně neošetřeného mléka nejsou pro děti

01/12/09

Pediatři varují: děti by v žádném případě neměly konzumovat syrové mléko a mléčné výrobky vyrobené z tepelně neošetřeného mléka.

 

Mnichov (BVKJ) – „Děti by měly konzumovat pouze tepelně ošetřené mléko, protože syrové mléko může mj. obsahovat EHEC baktérie, tj. enterohemoragické Escherichia coli. Tyto baktérie se vyskytují především v trávicím traktu přežvýkavců – skotu, ovcí a koz. Po požití potraviny kontaminované EHEC může dojít k uvolnění toxinů, které mohou zejména u mladších dětí vést k těžkým průjmům a v extrémních případech také k selhání ledvin“, varuje Dr. Monika Niehausová, lékařka pro děti a dorost z německého Výmaru, která zastává také post tiskové mluvčí profesního svazu pediatrů v Durynsku.

 

Vedle výrobků ze syrového mléka může vyvolat těžké průjmové onemocnění také kontakt s přežvýkavci v zookoutcích. „Po kontaktu se zvířaty by děti neměly strkat ruce do pusy. Před konzumací jídla a pití je nutné dbát na to, aby si děti umyly důkladně ruce teplou vodou a mýdlem. Samozřejmě je nutné potraviny konzumovat mimo zvířecí ohrady“, radí Dr. Niehausová rodičům. K propuknutí infekce u malých dětí stačí pouhých 100 zárodků. Pokud dítě již onemocní, neexistuje proti EHEC baktériím žádný lék. Provádí se pouze symptomatická terapie průjmu, křečí a horečky. Onemocnění trvá obvykle 14 dní. Děti bez zdravotních obtíží mohou chodit do společných zařízení, protože jejich stolice neobsahuje žádné zárodky. Inkubační doba, po kterou se děti mohou infikovat se pohybuje mezi několika dny až týdny. Ročně v Německu onemocní vlivem infekce EHEC baktériemi přibližně 1000 lidí. Komplikace u EHEC infekcí jsou nejčastějším důvodem akutního selhání ledvin v dětském věku.

 
Kinderärzte mahnen: Keine Rohmilchprodukte für Kinder [cit. 2009-11-14],www.animal-health-online.de

Zdroj: Agronavigátor.cz