KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Reakce na článek Táni Králové ´NARKOMANI V ROUŠE ROLNICKÉM´ zveřejněném v týdeníku EURO dne 23.11.09

09/12/09

Zdroj: AK ČR

Vážená paní redaktorko,

dovoluji si touto cestou reagovat na Váš článek otištěný v týdeníku Euro s nadpisem NARKOMANI V ROUŠE ROLNICKÉM. Podotýkám, že nejsem čtenářem tohoto periodika a zakoupil jsem si jej až po upozornění mých přátel – nezemědělců, kteří se divte se, sami pozastavili nad obrovskou negací tohoto textu.

 

Rád bych se Vám představil. Jsem vedoucím školního statku v Poděbradech. Zemědělství jsem vystudoval, již v něm více než deset let pracuji – v klasické prvovýrobě, a dovoluji si také vzdělávat – vyučuji studenty naší střední zemědělské školy.

Nikdy ve svém životě jsem neměl potřebu takto reagovat na žádný článek, nyní ale musím. Vaší práci znám. Pamatuji si Vás ještě jako odbornou redaktorku týdeníku Zemědělec, kdy jste za zemědělství bojovala. Proto mne nyní ještě více zaráží, jak jste mohla dnes stát u zrodu tak zlého a neobjektivního článku.

Dnes, 2.12. jsem byl v Praze demonstrovat. Stál jsem vedle několika tisíc lidí, kteří přišli dát do Prahy najevo své zoufalství. Chcete mi tvrdit, že jsme všichni zfanatizovaní Agrární komorou? Doufám že ne. Chcete mi tvrdit, že vedle mne stáli jen dotacemi rozmazlení předsedové družstev a jejich "hloupí" traktoristi a dojičky", kteří to dostali příkazem, nebo byli pozváni na výlet do Prahy? Doufám že také ne. Já jsem stál jenom mezi samými zoufalými lidmi, kteří, často i ve velmi vysokém věku a téměř se slzami v očích přijeli z velkých dálek, téměř až z hranic se Slovenskem projevit svůj názor.

Víte, já trávím v montérkách a holínkách často i 250 hod měsíčně. A není to proto, že bych se hnal za mamonem, je to proto, že:

  1. tuto práci za mne nikdo neudělá
  2. chci mít při svém vysokoškolském vzdělání a praxi alespoň průměrnou republikovou mzdu
  3. chci udržet podnik, mám tu práci prostě rád, do práce se těším a vidím výsledky své práce

Věřte mi, že kdybych strávil v práci pouze 160 hodin měsíčně jako průměrný Čech, už by tu náš podnik nebyl a já stál na úřadu práce. Nebo podstoupil rekvalifikační kurz a montoval auta. Téměř nic jiného se u nás totiž už nevyrábí.

V České republice dnes v zemědělství pracují už asi jen 2 % populace. Co na ně navazuje ve zpracovatelském průmyslu by jste měla vědět sama dost dobře. Tyto 2 % populace živí asi z poloviny celou republiku. Ano, dnes už jenom polovinu. Nesnažte se mi prosím namluvit ani citovat nějakou studii UZEI, že jsme soběstační! Pokračuji. Tyto 2 % populace se starají o krajinu a celý půdní fond několika milionů hektarů. Ale podle Vás to jsou narkomani v rouše rolnickém, jinými slovy závisláci na dotacích! To nemůžete myslet vážně. Kdo Vás zaplatil za to, co jste napsala? Nemohu uvěřit že je to Váš vlastní názor.

Teď k těm dotacím. Zemědělská polika EU je špatná. To víme oba. A vědí to i čeští zemědělci. Nevědí to ale zemědělci původní EU 15. Ti si myslí, že je dobrá a mají hodně silné lobby. A mají také zastání v panu Sarkozym, paní Merkelové apod. Co Vy říkáte na ty naše transparenty s nápisy CHCEME ROVNÉ PODMÍNKY! Copak můžeme hovořit o konkureci pokud za dnes neexistující hranicí pobírá rakouský a německý farmář o 40 % více dotací něž český? O holandských, dánských a francouzských farmářích nemluvě. Vy ve svém článku uvádíte pouze jediné – že my, čeští zemědělci polykáme miliardy korun dotací. Že to je zlomek z toho co kolegové na západě nevíte? To je konkurence? A slyšela jste někdy o tzv. skrytých dotačních titulech, které tam fungují?

Nepochybuji o tom, že když jste redaktorkou týdeníku Euro, tak máte přehled o zemědělství v jiných státech. Já ano. Jezdím tam pravidelně. Ale já jezdím po venkově a navštěvuji tamnější farmáře. V Bruselu jsem tedy dosud nebyl. A o rozhovor s europoslanci zodpovědnými za zemědělskou politiku EU ani hovořit nechci. Mohlo by to mít doživotní následky na můj zdravotní stav.

Dojila jste někdy v životě krávu ? Dokázala by jste to dělat 7 dní v týdnu, 2x denně? Chápete že cena 5,50 Kč za litr mléka (mléka, ne té bílé tekutiny co kupujete v obchodě) je likvidační? Souhlasíte, že to je genocida krav? Chápete, že kráva nejde vypnout a uložit do skladu do doby než se vyrovná trh? Jíte vepřové? Češi ho mají docela rádi. Průměrná spotřeba na 1 obyvatele je 45 kg/rok. To je při počtu 10 milionů obyvatel slušná cifra. Příjde Vám v pořádku, když se o toto prasátko půl roku starám než vyroste, čichám ten smrad, pak ho vzpouzející a bránící se pracně naložím na jatecký kamion a dostanu za něj 2500 Kč? Hlavně mi neříkejte, že pan kolega farmář v Dánsku má lepší a modernější technologie a dokáže ho při této ceně vyprodukovat se ziskem. To je holý nesmysl. Tak proto potřebujeme ty miliardy, chápete? Proto jsme závisláci. Ale nejsou na tom západě ještě mnohem větší závisláci??

Uvědomuji si, že Vám dávám samé otázky. A pokud to vůbec čtete, možná Vás to unavuje. A namítnete mi: Když jedu po dálnici tak vidím samé veliké nablýskané traktory. Ty byly drahé! Ano, odpovídám, byly drahé. A také z naprosté většiny nakoupené na úvěr! Protože nám nic jiného nezbývá, než se zadlužit a koupit nové, když se ty staré rozpadají. A paní redaktorko, když jedete po té dálnici, poznáte také co se na těch polích pěstuje za plodiny? Čím dál tím častěji to nejde poznat, roste tam totiž botanická zahrada. Důvodů je několik. Nemáme na naftu, tak neoráme. Nemáme na postřiky, tak rostliny nechráníme. Nemáme na hnojiva, tak nehnojíme. A ekolog může mít radost. Krásný člověkem nenarušený ekosystém. Ale jen do té doby, než se vám tento plevel nastěhuje na vlastní pozemek. To jej budete hubit hlava nehlava, peníze nepeníze. Až se do role těchto jednotlivců dostane stát, bude cena za údržbu krajiny v celé republice ne 35 miliard jako se dosud vyplácí zemědělcům, ale 200 miliard ročně, jak bylo v průzkumu spočítáno. A cenu potravin, které nevyrobíme, ale dovezeme ještě přičtěte.

Snažím se sledovat, koho ze zákonodárců tato situace znepokojuje. A nemůžu si pomoci, jsou to pouze představitelé levice. Nepamatuji žádné hlasování, kdy by poslanci či senátoři z pravicových stran zvedli ruku za české zemědělství. Kdo se odvážil při dnešní demonstraci opustit dveře parlamentu a vejít mezi nás? Víte kteří to byli politici? Ja ano.

A na závěr si dovolím podotknout: pocházím z rodiny těžce postižené komunismem. Děděček za války bojoval v anglické RAF. Létal se stíhačkou. Babička byla v Anglii jako zdravotní sestra. Po válce oba zavřeli, děda umřel v roce 1953 ve věznici na Borech. Babička se z toho už nikdy nevzpamatovala a zemřela předčasně. Druhý děděček hospodařil. Kulak. V zájmu kolektivizace byli i s babičkou ze dne na den vystěhováni do pohraničí. Mým rodičům bylo upřeno vzdělání a v patnácti letech věku museli do práce.

Dnes máme demokracii. A já se stydím za ministra Gandaloviče, jeho náměstka Kozáka, pana Topolánka, pana Kalouska a všechny ty, co nám zemědělcům závidí a nepřejí poctivě a těžce vydělané peníze. Ty teď nemáne a často to končí osobními tragédiemi. Styďte se také. Děkuji za odpověď.

Ing. Jan Kocmánek, Poděbrady.