KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Demonstrace zemědělců: Ptejte se šéfa Agrární komory Jana Veleby

01/12/09

Na tři tisíce farmářů bude ve středu 2. 12. v Praze demonstrovat kvůli situaci v zemědělství. Na toto téma odpovídal v on-line rozhovoru čtenářům E15.cz prezident Agrární komory Jan Veleba.

 

profesor 
Otázka: Dobrý den, pane inženýre. Myslíte si, že si svými protesty něco vynutíte na vládě? Berete si vlastně za své rukojmí obyčejné lidi, kteří mohou mít problémy cestovat po Praze, která je už takhle dost ucpaná auty… Děkuji, hezký den, František Žarecký.

Odpověď: Pane Žarecký, Vy neznáte situaci lidí, kteří v zemědělství pracují. Jim jde o pracovní místa (to není jako v Praze), jim jde o uživení rodin. Moje jedna blízká chodí s hochem a jeho táta dělá v kravíně na jedné velké farmě na Vysočině, je mu kolem 50 let. A víte, kolik tento živitel rodiny bere měsíčně hrubého? 13000 Kč vážený pane!

 

Marwin

Otázka: Dobrý den, nemyslíte si, že už by bylo na čase přestat si hrát na ublížené děti a začít třeba pracovat? Jak je možné, že dovezené mléko (evidentně i s cenou za dovoz) je levnější než české? Umí zemědělci ještě něco vypěstovat nebo už jenom tahají ze státu dotace? Nevzpomínám si, kdy jsem naposledy četl v novinách o zemědělcích v jiném kontextu, než že protestují protože chtejí víc peněz. Většina lidí (aspoň těch slušných) se snaží pracovat aby peníze dostala, ne je tahat ze státních kapes. Myslíte si, že po téhle akci vám bude veřejné mínění nějak nakloněno? Umíte se jenom tupě dožadovat peněz, nebo dokážete najít a prosadit i nějaké konstruktivní řešení?

Odpověď: Nevím zda umíte číst a nebo zda nechcete číst názory toho druhého. Musím Vás zklamat, veřejné mínění je na naší straně. Většina lidí není tak tupých (promiňte, že používám Váš slogan), aby nepochopila to, co léta říkáme. Jinak si tyto otázky a moje odpovědi pak v klidu stáhněte a zkuste si je přečíst. Ještě jednu neradost pro Vás: při demonstraci tuším v dubnu (kolem mléka) běžela na Radiožurnálu 24 hodinová anketa s jednou otázkou: "Myslíte si, že by česká vláda měla více podporovat domácí zemědělce?" Výsledek překvapil i mně – "ano" odpovědělo 71% respondentů.

 

fesak

Otázka: Čím to je, že výkupní cena mléka je tak malá, že to zemědělcům nestačí ani na pokrytí nákladů? To nefunguje trh, že mlékárny mléko vykupují za takovou cenu? Je to způsobeno dotacemi zemělců v okolních státech, kteří pak bez problémů nabídnou českým zpracovatelům mléka ceny nižší než český dodavatel? Co se s tím dá dělat ?

Odpověď: Je to způsobeno hospodářskou krizí, které využily ve svůj prospěch obchodní řetězce. Nadiktovaly mlékárnám drastické snížení cen výrobků, za které od mlékáren kupují, samy snížily spotřebitelské ceny v podstatně menším poměru a vytěžily z této situace pro sebe značný profit. No a mlékárny to mechanicky přenesly na farmáře a ti už nemají kam uhnout a nesou to na svých bedrech. To, že vylévali mléko svědčí o tom, že jsou v zoufalé situaci.

 

Lucie Trpkošová

Otázka: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak bude vypadat vaše protestní demonstrace? Budete jako ve Francii vylívat před vládou mléko a všude nakydáte hnůj?

Odpověď: Už jsem na to odpověděl.

Karel Vetchý

Otázka: Dobrý den pane Veleba. Je to opravdu správná politika když se snažíme v ČR vypěstovat/vyrobit něco co lze dovážet ze zahraničí za 1/3 ceny? Nebylo by lepší se soustředit pouze na tu část zemědělství ve které máme oproti ostatním státům komparativní výhodu a dotovat právě tuto část? Zbytek bychom zkrátka dováželi…

Odpověď: Ale Vy jste asi nečetl mé odpovědi na podobné otázky předchozích tazatelů. Jenom k nim doplním. Každý rok dovážíme o 30 mld. Kč více než z rezortu vyvážíme. V živočišné produkci jsme soběstačni (zatím) jenom už v mléce. V rostlinné produkci v obilí. Tak co tedy podle Vás se má na 3,5 milionech ha půdy dělat? Navíc – jakmile zde nebude domácí konkurence, tak ceny dovezených potravin budou jiné. To je zákonitost volného pohybu kapitálu. A poslední věc – naši konkurenti, farmáři staré EU dostávají těch dotací takřka o polovinu víc. Takže to není tím, že oni jsou tak dobří, ale totálně nerovnými podmínkami. Dali jsme si tu práci a spočítali jsme veškeré dotace pro farmáře Rakouska, Německa a naše. Český farmář bere na hektar půdy 55% toho co rakouský a 64,8% co německý. Kdyby někdo mocný dotace zrušil, pak teprve by se ukázalo a já nepochybuji o tom, že čeští farmáři by obstáli. Ono se to ale bohužel nestane, Francie a Německo to nikdy nedovolí.

 

Prokop Havel

Otázka: Čeští zemědělci mají dojný skot v kravínech, kde se vyrábí mléko za 8,50 korun za litr, zatímco kdyby se vyrábělo mléko na dojných travných porostech na horách, tak jsou náklady šest korun na litr. Tato cena je již konkurenceschopná. Co si o tomto názoru myslíte? Děkuji

 

Odpověď: Že distribuční politika směřování plateb MZe a EU k tomu není nastavená. Kdyby byla, tak by na podhorách bylo krav víc. Pak také rozhoduje velké lobby tzv. "pražských zemědělců". To má zájem jediný – o dotace na údržbu travních porostů s minimální podmínkou počtu chovaného skotu. To je realita.

 

profesor
 
Otázka: Pane Velebo, chtěl jsem se ještě zeptat na to, zda se budete třeba ještě dohadovat o podpoře Vaší demonstrace s odboráři z Dopravního podniku či někým jiným, abyste tím dosáhli větší pozornosti?

Odpověď: Ne, nebudeme. Při nejlepší vůli s nimi nemáme nic společného.

Lucie Trpkošová
 
Otázka: Dobrý den pane Velebo, proč se prosím Vás nesmíříte s tím, že na mléko dotace nejsou tak velké a neporadíte spíše lidem, co je chovají, že mají přejít na něco výnosnějšího – třeba chov kuřat? Díky za odpověď.

Odpověď: To jim poradit nemohu, protože žádný takový obor nyní v zemědělství není. Skot je v našich podmínkách základem úspěšné agrární soustavy – viz má obsáhlá odpověď cca 5 odpovědí nazad. Víte, zemědělství není řemeslná dílna, tam to je trochu jiné a to hlavní jiné spočívá v tom, že zemědělec pracuje v souladu s přírodními cykly. Například, když se narodí telátko, jalovička, tak dospěje a dá prvního potomka (= reprodukční cyklus) v 25ti měsících. Takže jde o nevratné procesy s přírodními zákonitostmi. A je nejenom v zájmu zemědělců, aby zde domácí produkce, stejně jako je to v západních zemích, byla.

profesor
 
Otázka: Dobrý den, pane Velebo. Čeho konkrétně byste chtěli dosáhnout Vaší demonstrací?

Odpověď: Už jsem na to odpověděl 2x

profesor
 
Otázka: Budete mít na demonstraci i živá zvířata? Budete vylévat mléko?

Odpověď: Živá zvířata asi ne. Pokud se týká vylévání, vysýpávání apod., tak to nevím. Iniciativě se meze nekladou a mnoho farmářů je zatlačeno do kouta, takže stát se může leccos.

Lucie Trpkošová
 
Otázka: Dobrý den, ještě bych měla jeden dotaz. Co přesně chcete svou demonstrací od vlády vymoci? Chcete po ministrovi, aby stanovil minimální cenu mléka, nebo něco jiného?

Odpověď: Už jsem na to odpověděl – chceme si hlasitě říct o navýšení zemědělské kapitoly státního rozpočtu o 1,5 mld. Kč a sdělit občanům, že české zemědělství se vydalo na nebezpečnou cestu (meziroční nárůst dovozu hovězího masa o 13%, vepřového masa o 19% a drůbežího masa o 22%).

profesor
 
Otázka: Dobrý den, pane inženýre. Mohl byste být, prosím, konkrétnější v odpovědi na to, jak bude vypadat středeční demonstrace? Děkuji, hezký den.

Odpověď: Bude to tak, že se sejdeme na náměstí v blízkosti prezidentské standarty, na které se skví heslo "Pravda vítězí". Má to symboliku. Potom půjdeme dolů na Malostranské náměstí a parlamentáři předají představitelům PS PČR Deklaraci, ve které bude označen náš současný stav a na které budou naše požadavky.

 

agriotes
 
Otázka: Dnes je vše v rukou trhu a poptávky. Proč farmy, které se přeorientovali na ekologické zemědělství se mají relativně dobře (samozřejmě me neberte za slovo). Přeci se všichni najednou nemohou dát na ekologické zemědělství. Z mnoha studií i bio potraviny na tom kvalitou nejsou tak jako klasické konvenčně pěstované. Myslíte,že i v tomto trendu zavladlo určité lobby vychytranců nebo to prostě někdo nedomyslel? Děkuji

Odpověď: To je velmi složitá záležitost a já se bojím, že se to mediálně s bio přehání a že chybí odborné informace pro spotřebitele, na jejichž základě by se sám rozhodl. Zatím má jenom informace z náborových letáků a kampaní. Jistěže biopotraviny nemůže dělat každý, základem bude vždy dobře kontrolované komerční zemědělství. Jinak by se svět neuživil. Ale tím neříkám, že bio ne. Jenom říkám, že mně chybí základní informace a že v mnoha případech jde o manipulaci se spotřebitelem.

Lucie Trpkošová 1
 
Otázka: Dobrý den, proč chcete podporovat zrovna produkci mléka, když ho můžeme levněji dovážet ze zahraničí? Náš stát přece nemusí být soběstačný ve všech komoditách, nebo snad ano? Dík za případnou odpověď.

Odpověď: Vážený, mléko je poslední komodita živočišné produkce, ve které jsme ještě soběstační. Ale ono už vůbec nejde jenom o zemědělce. Ono jde o udržovanou kulturné krajinu, jde o udržení půdní úrodnosti (přísun organické hmoty do půdy). Jde také o zaměstnanost na venkově, zaměstnanost ve zpracovatelském průmyslu apod. Pokud bychom přijali Váš názor, pak tady v této zemi nemusíme mimo betonových krabic skladů a montoven dělat nic, ale co dál? Nyní máme v republice téměř milion hektarů trvalých travních porostů a pro třetinu není konzument (stavy hovězího dobytka celkem šli na polovinu). Jak to budeme řešit? Jen tak pro zajímavost. Spočítali jsme si hypoteticky, kolik by stá musel zaplatit za údržbu celé plochy půdy, pokud by tady nebyli zemědělci. Mám na mysli 2x ročně posekat a odklidit trávu. Vyšlo nám číslo 196 mld. Kč. Zemědělci dostávají všech dotací dohromady 26 mld. A ještě něco. Vzpomeňte si, kolik stála zelenina, např. rajčata před deseti lety a kolik stojí nyní. Víte proč je takový nárůst? Proto, že zmizela domácí konkurence.

 

Lucie Trpkošová 1
 
Otázka: Co je podle vás férová cena za litr mléka? Já vždycky myslela, že to je jeho tržní hodnota + cena výrobních procesů + přirážka za dovoz a zisk. Pokud se pletu, tak mi to prosím vysvětlete. V tržní ekonomice to tak má fungovat, nebo ne? Mějte se. Trpkošová

Odpověď: Já s Vámi paní Trpkošová souhlasím a v jedné z předchozích odpovědí jsem to popsal.

 

jannovy
 
Otázka: Co rikate na to ze je system dotaci prorostly korupci?

Odpověď: Já si to díky pevně nastaveným pravidlům nemyslím. Tak tomu v tomto případě není. Zde je lidský faktor z rozhodování vyloučen.

 

jannovy
 
Otázka: Proc si zemedelci stezuji na to, ze se do zeme dovazi levnejsi zbozi ze zahranici? Zemedelci stejne tak kupuji levnejsi traktory z ciziny i kdyz maji drazsi domaci alternativu.

Odpověď: Této otázce moc nerozumím. Jenom na mléku letos zemědělci ztratí kolem 6 mld. Kč. Když k tomu připočítáme propad tržeb dalších komodit, pak letos budou čeští zemědělci chudší oproti r. 2008 až o 25 mld. Kč. Ve srovnání s těmito fakty je asi nákup traktorů marginální záležitost.

 

Martina Dvořáková
 
Otázka: Jaké výkupní ceny mléka by podle Vás měly být nastaveny, aby farmáři nebyli ztrátoví a nekrachovali?

Odpověď: Aby pokryly náklady a k tomu zbyl ještě nějaký zisk v řádu 5- 7%. Znamená to, že farmářská cena by měla začínat číslovkou 8.

 

Martina Dvořáková
 
Otázka: Jak bude vypadat středeční demonstrace?

Odpověď: To sdělíme dnes ve 13 hod. na tiskové konferenci.

 

martin.marticok
 
Otázka: Vážený pane Velebo, co nejraději snídáte a jaká česká mlékárna je podle Vás nejkvalitnější? Děkuji za odpověď a přeji příjemný den.

Odpověď: Nevím, jestli to mám prozradit. Já snídám většinou v autě za volantem. No a to nemůžete zrovna jíst jogurt. Jinak české mlékárny jsou většinou s kvalitou na vynikající úrovni a nerad bych nějakou jmenoval, protože bych ublížil třeba jiné mlékárně.

 

Petr Přibyl
 
Otázka: Dobrý den, pane Velebo. V médiích jsem již dříve zaznamenal myšlenku "mléčného automatu", která se mi vyloženě zalíbila. Zrovna tak si poslední dobou všímám možností nákupu ovoce a zeleniny přímo od zemědělců. Může být toto cesta, jak se vypořádat s nízkými výkupními cenami, nebo se jedná o vyloženě okrajovou záležitost? Jaký je podíl tohoto přímého prodeje na celkovém prodeji plodin a produktů?

Odpověď: V této situaci totálního propadu farmářských cen hlavních tržních komodit, které se vrátily před listopad 1989, je každá pomoc dobrá. Je však pravda, že automaty na mléko jeho cenu vyřešit nemohou. Ročně se prodá 2,6 mld. litrů mléka, takže zákonitě jde o marginální záležitost. Ovšem pro farmáře, který má malý počet krav to může být naopak zásadní záležitost.

 

hadilov
 
Otázka: populace celosvětově roste, stejně tak i poptávka po potravinách. jak je možné, že výkupní ceny některých potravin jsou tak nízké?

Odpověď: Je to díky světové hospodářské krizi, která se projevuje snížením cen komodit a snížením poptávky. Je ovšem otázka krátkého času, kdy bude všechno jinak. Každý rok přibývá na naší planetě 80 milionů obyvatel. Do roku 2030 bude z nynějších 6 mld. lidí na Zemi kolem 8,3 mld. Přijde doba, kdy ten, kdo bude mít potraviny ve velké výhodě. Proto dnes některé země se snaží přijít k půdě například v Africe (Čína, Spojené arabské emiráty apod.).

 

lazywriter
 
Otázka: Dobrý den, pane Velebo. Myslíte si, že skutečně může Česká republika ztratit svou soběstačnost v produkci mléka?

Odpověď: Jsme na nejlepší cestě. V září klesl stav mléčných krav o 5300 ks, v říjnu už o 7000 ks! Pokud se tento pád nezastaví. pak během dvou let ztratíme soběstačnost v poslední komoditě živočišné produkce, v mléce. Jinde už ji nemáme.

 

agriotes
 
Otázka: Vážený pane Velebo, mám otazku která zní. Jestli věříte tomu, že již tak napjatý státní rozpočet na rok 2010 tak jak je nyní nastaven je schopen mezirezortně přesunout finance na doplňkové platby TOP-UP půl druhé miliardy? Myslím, že každý ministr se bude zdráhat. Či jakým jiným způsobem si myslíte, že by bylo možné peněžní prostředky získat. Jaký je na to Váš názor?

Odpověď: Podívejte, jedna a půl miliardy, to je kilometr dálnice? Tak nějak. A dále. Když se vláda s takovou lehkostí dovedla za pomocí parlamentu vzdát příjmů 65 mld. Kč za prodej emisních povolenek (ty zkrátka znečišťovatelům daruje), tak já státní rozpočet vidím v úplně jiné poloze. Navíc – nejdeme na hranu. Nechybí 1,5 mld. Kč, ale 5,3 a my chceme jenom tu nejnutnější částku, která je potřeba na to, aby po využití všech myslitelných zdrojů uvnitř rozpočtu resortu šel rozpočet sestavit

 

Rozhovor na E15.cz viz zde

Zdroj: E15.cz