KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Zemědělci budou v Praze demonstrovat proti propadu cen

10/11/09

Zdroj: ČTK

Větrný Jeníkov (Jihlavsko) – Čeští farmáři budou protestovat proti krácení rozpočtu pro zemědělství na příští rok a proti propadu cen svých komodit. Demonstraci svolali do Prahy na 2. prosince. Zúčastní se jí zřejmě několik tisíc lidí, řekl dnes prezident Agrární komory Jan Veleba na zasedání ve Větrném Jeníkově. Akci podporuje i Zemědělský svaz ČR. Podle údajů svazu letos tržby v zemědělství zřejmě klesnou až o čtvrtinu na 65 miliard Kč a farmáři zřejmě poprvé od vstupu země do Evropské unie vykážou v hospodaření ztrátu.

"Chceme upozornit na pokračující úpadek českého zemědělství," uvedl Veleba. Protest se bude konat v souvislosti se zahájením druhého čtení návrhu státního rozpočtu v Poslanecké sněmovně. Podle Veleby budou farmáři požadovat v parlamentu navýšení plánované částky pro zemědělství v roce 2010 alespoň o 1,5 miliardy korun – rozpočet pro obor by podle něj neměl být nižší než letos. K jeho sestavení by proto podle Veleby měly být využity také všechny rezervy, které má k dispozici ministerstvo zemědělství.

Předseda zemědělského svazu Miroslav Jirovský upřesnil, že v těchto rezervách by se měly najít další zhruba čtyři miliardy korun na dorovnání národních doplňkových plateb (top-up).

Místo a způsob prosincové demonstrace Veleba neupřesnil s tím, že podrobnosti budou zveřejněny v příštím týdnu; zemědělci by měli dostat podrobný plán akce v pondělí. "Domnívám se, že by tam mohlo být kolem 3000 lidí," odhadl. Razance protestu podle něj ale bude záviset i na aktivitě zemědělců. "Já si myslím, že to příliš mohutné být nemusí, ovšem nálady v terénu jsou tak radikální… . Když tam přijedou s mlékem, budou tam s mlékem," konstatoval.

Tržby zemědělských podniků letos podle odhadu Zemědělského svazu klesnou o 20 miliard korun. Propad farmářských cen obilí se na tom bude podílet více než deseti miliardami korun, kvůli ztrátovým cenám mléka přijdou farmáři o dalších šest miliard. Podle svazu je poškozují také stoupající dovozy masa.

"Všechno nasvědčuje tomu, že rok 2010 bude ještě obtížnější," konstatoval Jirovský. Například s podstatným zlepšením cen u obilí a řepky zřejmě nemohou pěstitelé počítat až do příští sklizně.

Tržby za rozhodující rostlinné komodity budou podle odhadu svazu letos činit 26,6 miliardy Kč, zatímco na minulý rok to bylo přes 38 miliard. V živočišné výrobě se příjmy farem zřejmě sníží z loňských 47,1 miliardy Kč na 38 miliard. Zemědělci se dostanou do ztráty i přesto, že letos obdrží kolem 30 miliard Kč dotací a podpor.