KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Vláda schválila program na podporu nákupu zemědělské půdy

24/11/09

Zdroj: MZe

 

Kabinet na jednání dne 23.11.2009 podpořil návrh programu Podpora nákupu půdy, který umožní zemědělcům čerpat z prostředků Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) dotace na úrok z úvěru na nákup nestátní zemědělské půdy. Návrh vládě předložil ministr zemědělství Jakub Šebesta.

 

Předkládaný program navazuje na program Půda, u kterého mohli farmáři podávat žádost o poskytnutí podpory do letošního 30. září. Předpokládaný objem podpory pro program činí 34 milionů korun.

„Cílem programu je snaha přispět k řešení nedostatku vlastních finančních zdrojů u zemědělských prvovýrobců a umožnit tím nákup nestátní zemědělské půdy," uvedl ministr Šebesta.  Stát v rámci programu může podle jeho slov  zemědělcům, kteří si u banky vezmou úvěr na nákup zemědělské půdy, pomoci hradit část úroků z půjčky.

Většina zemědělců v Česku hospodaří na pronajaté půdě. Podle výsledku šetření Českého statistického úřadu z roku 2007 pouze 17 procent zemědělské půdy v zemi obhospodařovávali její právoplatní majitelé.

Zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR, 23.11.2009