KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Strmý vzestup?

12/11/09

Podle prognózy OECD a FAO by mělo v Evropské unii do roku 2018 dojít k zdvojnásobení produkce a ještě výraznějšího nárůstu spotřeby bionafty. 

Bionafta. V průběhu příštích deseti let by mělo v Evropské unii podle propočtů OECD a FAO, které citovala tisková služba Landvolk, dojít přinejmenším ke zdvojnásobení produkce bionafty. Podle prognózy by měla produkce bionafty z letošních 9,6 mld. litrů stoupnout na 18,4 mld. litrů v roce 2018. Ještě výrazněji by však měla gradovat spotřeba bionafty – experti očekávají, že stoupne z nynějších 10,84 mil. litrů na 22,28 mld. litrů v roce 2018.
 
S produkcí 18,37 mld. litrů zůstane Evropská unie i v roce 2018 největším producentem bionafty na světě. Aby bylo možné pokrýt stoupající poptávku, bude nutné importovat až 3,9 mld. litrů bionafty.
 
Cena bionafty by podle názoru expertů vzhledem k nákladům na fosilní paliva měla narůstat spíše podprůměrně. Na evropský trh směřují ostatní významní výrobci bionafty z celého světa. K nim se v současné době vedle USA zařadily také Argentina a Brazílie.
 
K tak dlouhodobým prognózám jako vydala OECD a FAO je ale nutné přistupovat obezřetně. Tak například je možné, že se budou ceny minerálních a rostlinných olejů vyvíjet zcela jinak než je zde předpokládáno. 
 
Steiler Aufstieg? DLG-Mitteilungen, 2009, č. 10, s. 50

Zdroj: Agronavigátor.cz

Zařazeno v Obnovitelné zdroje