KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Rezistence psárky polní vůči herbicidům

26/11/09

Účinnost herbicidu Atlantis  na psárku polní ohrožuje především metabolická  rezistence

Farmáři neustále hledají způsob, jak se bránit proti zvyšující se rezistenci psárky polní a dalších plevelů v obilovinách vůči herbicidům.
Lokální rezistence (Target Site Resistance, TSR) a metabolická rezistence (Enhanced Metabolism Resistance, EMR) ohrožují účinnost herbicidů používaných v obilovinách. Obou forem rezistence stále přibývá, závažnější formou je však EMR, která ohrožuje zejména účinnost významného herbicidu do obilovin Atlantis. Podle odborníků by se všichni pěstitelé, kteří tento herbicid používají proti psárce polní, měli zaměřit na potlačování vlivu EMR.
Nezbytná je časná aplikace herbicidu Atlantis (dokud jsou rostliny psárky malé, aktivně rostoucí), pak je vhodné preemergentní použití silného herbicidu na bázi flufenacetu. Podle Dr. Stephena Moose je preemergentní ošetření plodin ve správném termínu a za vhodných podmínek rozhodující pro dlouhodobou regulaci psárky polní. Nejlepších výsledků při používání herbicidu Atlantis se dosahuje vhodnou aplikační technikou. Doporučuje se neustále kontrolovat a seřizovat trysky, výšku výložníku a velikost dávky, a tak dosáhnout maximální účinnosti přípravku.

Zařazeno v Rostlinná výroba