KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Počet zaměstnanců v zemědělství letos poklesne až o 10 000

10/11/09

Zdroj: ČTK

Praha – Počet lidí zaměstnaných v zemědělství by se mohl letos snížit v porovnání s uplynulým rokem až o deset tisíc. ČTK to  řekl předseda Zemědělského svazu České republiky Miroslav Jirovský. Zemědělské podniky, které již více než rok trápí propad výkupních cen komodit, podle něj nejen propouštějí, ale i snižují platy zaměstnanců. V loňském roce pracovalo v zemědělství 126.400 lidí, mzdy v oboru jsou oproti národnímu hospodářství dlouhodobě výrazně podprůměrné.

V letošním roce zemědělci i přes 30miliardové dotace očekávají, že hospodaření oboru skončí poprvé od vstupu země do Evropské unie v roce 2004 ztrátou. Té podle Jirovského nezabrání ani o půldruhého měsíce dřívější start vyplácení základních dotací. Díky němu by měli rolníci již v polovině listopadu mít na účtech přibližně devět miliard korun z unijního rozpočtu. V loňském roce výplata začínala teprve začátkem prosince.

"Ty peníze slouží k tomu, aby byly vyrovnány závazky," řekl ČTK Jirovský, podle nějž podnikatelé ani s dotacemi nemají dostatek peněz na zvýšení platů zaměstnanců. Kvůli propadu cen prý za své produkty letos meziročně utrží o 20 miliard korun méně než loni.

"Zemědělci v současné době snižují mzdy, o deset, o 20 procent," podotkl. Snižování mezd chtějí zemědělští podnikatelé zakotvit i do připravované kolektivní smlouvy pro příští rok. Jejich záměr dnes jednoznačně odmítl šéf zemědělských odborů Bohumír Dufek, podle nějž odboráři na návrh podnikatelů rozhodně nepřistoupí. Během jednání, která odstartují začátkem listopadu, prý budou pro příští rok naopak požadovat čtyřprocentní platový růst.

Dufek se s Jirovským naopak shodl v odhadu počtu lidí, kteří obor letos opustí."Já bych řekl, že to nebude z důvodu propouštění, ale půjde o firmy, které skončí svoji činnost," poznamenal Dufek.

Podle Českého statistického úřadu byla v letošním prvním pololetí mzda v oboru zemědělství, lesnictví a rybářství 16.568 korun a zaostávala za průměrnou mzdou v celé ekonomice téměř o 6000 Kč. Hůře na tom byli jen zaměstnanci spadající do kategorií administrativní a podpůrné činnosti a ubytování, stravování a pohostinství. Ti však pobírají v řadě případů díky spropitnému ve skutečnosti výrazně více, než uvádějí statistiky.

Trend snižování zaměstnanosti v zemědělství je dlouhodobý, v loňském roce zaměstnanců v něm meziročně ubylo o 3,1 procenta. Dlouhodobým problémem je také rostoucí průměrný věk zemědělců a nedostatečná generační obměna lidí v oboru. Ta souvisí s odchodem mladých lidí z venkova do měst.

Zařazeno v Aktuality