KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Brambory s resistencí vůči háďátku kolumbijskému

18/11/09

Vědci z americké Agentury pro zemědělský výzkum (ARS) vyvinuli brambory, které mají resistenci vůči háďátku kolumbijskému.

 

Po cca 20 letech výzkumu vědci americké Agentury pro zemědělský výzkum (ARS -Agricultural Research Service) a další vyvinuli červenohnědé brambory PA99N82-4, které mají resistenci vůči háďátku kolumbijskému (Meloidogyne chitwoodi). Byly vyšlechtěny s použitím planého druhu brambor z Mexika a tento proces zahrnoval fúzi protoplastů, proceduru, ve které jsou spolu sloučeny dva protoplasty, takže se mohou stát hybridním organismem. Vývojový proces zahrnoval odebrání buněk z listů rostlin planých brambor a jejich sloučení s buňkami listů kultivarů brambor.

Poté, co výzkumníci uskutečnili toto sloučení, realizovali to, co se nazývá zpětné křížení („backcrossing“), aby vyloučili nežádoucí charakteristiky. Museli je provést pětkrát. Pokaždé, kdy provedli zpětné křížení, byli schopni zbavit se více genů planého bramboru. Jejich prvním cílem bylo vytvořit brambory pro zpracovatelský průmysl, proto zpětně křížili s bramborami tohoto druhu.

Výzkumníci doufají také doufají, že brambory se dostanou na trh s čerstvou produkcí, jsou totiž chutné. Značnou dobu při šlechtění zabere zbavení se nahořklé příchuti, kterou mají po planém druhu brambor, a to se u tohoto nového kultivaru brambor podařilo – ten žádnou hořkou chuť nemá.

Tyto brambory mají navíc ke své resistenci vůči háďátku kolumbijskému ještě mírnou resistenci vůči houbové chorobě – koletotrichovému vadnutí bramboru (Colletotrichum coccodes), prašné strupovitosti brambor způsobované mikroorganismem Spongospora subterranea a virové chorobě CRS (corky ringspot) způsobované virem TRV (tobacco rattle virus). Mají také určitou resistenci vůči červené plísni bramborové (patogen Phytophthora erythroseptica).

Tyto brambory se také dobře skladují a nevysušují se nebo neklíčí příliš brzy. Očekává se, že tyto brambory budou pro pěstitele uvedeny v roce 2010.

American Vegetable Grower, 2009, June, s. 16 – 18

Zdroj: Agronavigátor.cz

Zařazeno v Rostlinná výroba