KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Vývoj švestek bez pecky

01/10/09

Američtí vědci pracují na zastavení aktivity objeveného souboru genů způsobujících ztvrdnutí ligninu, a tím vytvoření pecky.

Výzkumníci z amerického ARS (Agricultural Research Service, Appalachian Fruit Research Station (Kearneysville, W.Va) se zaměřují na vývoj švestek bez pecky. Takové plody by byly snadněji konzumovatelné a odpadla by nutnost odpeckování při zpracování. Vycházejí z poznatků šlechtitele Luthera Burbanka (na začátku 20. stol.), který šlechtěním divoce rostoucí téměř bezpeckové švestky s velkoplodými kalifornskými odrůdami dosáhl vytvoření plodů s velmi malou peckou a s jádrem. Vědci identifikovali soubor genů, které řídí vytváření ligninua jeho ztvrdnutí, čímž vznikne pecka. Geny, působící pouze v části tkáně, kde se vytváří pecka přestávají po ztvrdnutí působit. Vědci se snaží zastavit aktivitu genů dříve než začne proces tvrdnutí, aby pecka byla konzumovatelná. Pokud by se to podařilo, bylo by zřejmě možno aplikovat postup i na jiné peckovité ovoce. Podrobněji je záležitost popsána v Agricultural Research  (2009, č. 4).

ARS – USDA

Zdroj: Agronavigátor.cz

Zařazeno v Rostlinná výroba