KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Veletrhy TECHAGRO, ANIMAL VETEX, SILVA REGINA hlásí zájem vystavovatelů  

20/10/09

Na brněnském výstavišti začaly přípravy největších zemědělských veletrhů v České republice i ve středoevropském regionu. Komplex TECHAGRO, ANIMAL VETEX, SILVA REGINA se uskuteční od 21. do 25. března 2010. Následující ročník přináší zajímavé novinky.
 

 

 

Nejen čeští, ale mnoho zahraničních zemědělců, farmářů, lesníků nebo myslivců má v živé paměti poslední ročník veletrhů TECHAGRO, ANIMAL VETEX, SILVA REGINA, které byly ve všech směrech rekordní. Areál brněnského výstaviště byl nabit novinkami, probíhala živá obchodní jednání a řada vzdělávacích i zábavných programů pro zemědělskou a lesnickou veřejnost.

Ročník 2010 nabídne opět přehlídku nových technologií pro agrární sektor. Podstatnou část výstavní plochy (téměř 70%) zaujme zemědělská technika v zastoupení českých výrobců i dovozců. Od traktorů, sklízecích mlátiček, přes stroje pro obdělávání půdy, sklizeň, secí a sázecí stroje, stroje na hnojení, závlahovou techniku, prostě vše co patří do činnosti zemědělců a farmářů. Veletrh ANIMAL VETEX nabídne technologie pro chov hospodářských zvířat, krmiva, veterinární přípravky, laboratorní techniku včetně přehlídky živých zvířat.

Lesníci, myslivci a milovníci přírody najdou na SILVA REGINĚ vše pro ošetřování, obnovu lesa, těžbu, zpracování a dopravu dříví. Vedle harvestorů představí čeští i zahraniční vystavovatelé stroje, nástroje a nářadí pro veškerou práci v lese. Expozice budou doplněny praktickými ukázkami zpracování lesních porostů.

 

Aktuální témata evropského zemědělství

Doprovodný program veletrhů se bude opět věnovat důležitým tématům evropské zemědělské politiky i aktuálním otázkám českého zemědělství. Mezi body programu najdete Středoevropský veterinární kongres, téma Rozvoj venkova, Pohoda zvířat – bezpečnost potravin. Zcela mimořádně připravujeme Světovou výstavu vývoje myslivosti a lovectví při veletrhu SILVA REGINA.

 
Dle prvních odhadů organizátorů bude 11. ročník veletrhů TECHAGRO, ANIMAL VETEX, SILVA REGINA v roce 2010 opět úctyhodného rozsahu, i když situace na trhu není příznivá. Hospodářská krize se promítla do většiny oborů a neminula ani agrární sektor.
 

Prodej zemědělské techniky v České republice
Světová krize dopadá i na české prodejce zemědělské techniky. V letošním prvním pololetí se v Česku prodalo přibližně o třetinu méně traktorů než v loňském roce.

O čtvrtinu klesly také prodeje sklízecích mlátiček. Vyplývá to z údajů Sdružení dovozců zemědělské techniky a Asociace zemědělské a lesnické techniky. „Zemědělce trápí nižší ochota bank poskytovat provozní úvěry, ale hlavně razantní propad cen komodit, hlavně mléka a obilí. V důsledku chybějících zdrojů zemědělci na prvním místě odkládají investice, mezi něž patří i nákup zemědělských strojů. Letošní prodeje odpovídají úrovni prodejů v roce 2006“, poznamenal ředitel sekretariátu Asociace zemědělské a lesnické techniky Dušan Benža.

 
Loňský rok byl z hlediska prodejů zemědělské techniky rekordní. V Česku se loni prodalo 3097 traktorů a 284 sklízecích mlátiček. Dušan Benža loňský rekordní zájem o stroje přikládá solidním příjmům tuzemských zemědělců v roce 2007. Ty způsobily spolu s dotacemi zejména vysoké ceny zemědělských komodit, které trvaly i v první polovině loňského roku.

Loňský rok byl rekordní také, co se týče zahraničního obchodu se zemědělskou technikou. Loni tuzemští výrobci vyvezli stroje za více než 12 miliard korun, o více než miliardu více než v roce 2007. Na 14,39 z 13,28 miliardy korun pak vzrostly dovozy zemědělských strojů do Česka.

 

„Výrobci i dovozci zemědělské techniky zaznamenali pokles prodejů, české zemědělství je v tíživé situaci. Nicméně velká spokojenost s loňským ročníkem veletrhů TECHAGRO, ANIMAL VETEX, SILVA REGINA a důvěra v tyto veletrhy je hlavním důvodem, proč zájem vystavovatelů o účast neklesla“, uvedla manažerka veletrhů Marie Surková. „Domnívám se, že je to správný postoj. I v horších časech je nutné investovat do propagace, být vidět, což se firmám zúročí v budoucnu, kdy ekonomika poroste a zemědělci začnou investovat do obnovy technologií“.

 

Bonusy pro vystavovatele


Brněnská veletržní správa se snaží vystavovatelům vyjít vstříc v době nepříznivé hospodářské situace a podpořit účast na výstavě atraktivními bonusy. „Všem vystavovatelům, kteří se na veletrh přihlásí v řádném termínu, tj. do 31. 10. 2009, poskytneme zvýhodněnou cenu za pronájem výstavní plochy s úsporou v průměru o  9% u kryté plochy a 7% u volné plochy oproti cenám ve standardním ceníku 2010. Pro stálé vystavovatele, kteří se  zúčastnili posledních pěti ročníků veletrhů TECHAGRO, ANIMAL VETEX, SILVA REGINA, máme připraven věrnostní bonus. Novým vystavovatelům chceme zajistit jednoduchou a bezstarostnou účast na veletrhu v programu „START“, doplnila Marie Surková z BVV.

Nový pavilon P s rozlohou 2 fotbalových hřišť


Kromě výše zmíněných výhod čekají na vystavovatele i návštěvníky brněnského TECHAGRA  další novinky. Tou první je nový pavilon „P“, který byl slavnostně otevřen letos v červnu při výstavě Autosalon. Jedná se o halu s plochou 15 tisíc metrů čtverečních v západní části areálu v sousedství moderních hal V, F, G1 a G2. Pavilon P tento celek doplňuje nejen svou výstavní kapacitou, ale také vstupním prostorem, parkovacími místy, konferenčními sály, restaurací a další infrastrukturou.

 

Biomasa jako samostatný obor

Součástí zemědělských a lesnických veletrhů je již po dva ročníky téma Biomasa jako obnovitelný zdroj energie.Vzhledem ke stále se zvyšujícímu zájmu vystavovatelů je Biomasa vyčleněna jako samostatný obor veletržního trojlístku.

 

Kromě expozic se vystavovatelé mohou zapojit do doprovodného programu, který zahrnuje sled přednášek, workshopů, případových studií odborníků tohoto mladého oboru nebo mohou představit zpracování biomasy v praktických ukázkách na speciálně vyčleněné ploše. Ukázky zpracování biomasy jsou tím nejlepším prostředkem, jak potenciální zájemce motivovat. Do programu je zařazena výroba biomasy ze  zemědělských produktů, výstavba a provoz bioplynových stanic, lesní biomasa , výroba pelet a štěpky.

 

Připomeňme, že veletrhy TECHAGRO jsou ucelenou přehlídkou zemědělské a lesnické mechanizace, nejnovějších technologií a zařízení pro všechny obory zemědělské a lesnické výroby. Nebude chybět výstava hospodářských zvířat, nabídka krmiv a veterinárních přípravků a samozřejmě potřeby a vybavení pro myslivce a lesníky. Loňská účast více než 750 vystavovatelů ze 20 zemí a  více než 93.000 návštěvníků z 51 států činí z výstavy jednu z nejvýznamnějších agrárních akcí v Evropě.

 

Zdroj: BVV

Zařazeno v Aktuality