KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

V Lucemburku se rozhodovalo o podpoře producentů mléka

28/10/09

Lucemburk – Eurokomisařka pro zemědělství Mariann Fischerová Boelová se v pondělí 18.října na jednání ministrů zemědělství v Lucemburku  rozhodla  vyčlenit  280 milionů eur, což je zhruba 7 miliard korun na pomoc producentům mléka.

Tuto svou snahu, jež by vedla ke snížení krize v mléce, uvedla na tomto jednání. Vyčlenění peněz musí ještě schválit ministři financí a musí se k němu vyslovit i Evropský parlament.

 

Přestože celková částka dosahuje stovek milionů eur, v přepočtu jeden farmář dostane z pomoci méně než 1000 eur (zhruba 26.000 korun). EU přitom bude pomoc dělit mezi jednotlivé státy podle jejich produkce mléka, na jednoho českého producenta tak podle prvotních odhadů připadne až 50.000 korun.

Podle prezident a české Agrární komory Jana Veleby jde spíš jen o mediální trik paní komisařky". "V podmínkách ČR to bude znamenat navýšení farmářské ceny mléka v průměru o pět haléřů na litr a to ještě k tomu s působností od poloviny roku 2010," řekl Veleba.

Podle Fischerové Boelové je nicméně pozitivní, že výkupní ceny mléka, které se v uplynulých měsících rekordně propadaly, začínají pozvolna stoupat. To je však jen případ některých členských států, například v Česku se ale ceny významněji nepohnuly.

"Při této příležitosti Agrární komora odsuzuje cenovou politiku českých mlékáren, které farmářskou cenu mléka na rozdíl od staré evropské patnáctky zamrazily," kritizoval Veleba chování českých zpracovatelů. Výkonný ředitel Českomoravského svazu mlékárenského Michal Němec naopak přivítal finanční pomoc komise zemědělcům.

Pozice České republiky je o to horší, že nemá peníze na pomoc farmářům na národní úrovni, na rozdíl od jiných zemí. Česko tak nejspíš nebude ani vykupovat kvóty na mléko od zemědělců, přestože toto opatření dnes ministři zemědělství schválili. Novinářům to řekl náměstek českého ministra zemědělství Stanislav Kozák. Podle něj v českém rozpočtu není na výkup kvót dostatek finančních prostředků, vláda navíc celé opatření nepovažuje za "systémové".

"Tak, jak je návrh ustaven, tak se nejedná o skutečný odkup, ale de facto o vyplacení peněz za roční odložení těchto kvót, protože v příštím roce je může stát opět rozdělit zemědělcům. My máme zájem na odkupu kvót, ale na skutečném odkupu kvót za prostředky Evropské komise," dodal Kozák. Výkup kvót neřeší situaci českých farmářů i kvůli tomu, že Češi nejsou schopni vyčerpat ani současné kvóty a v současnosti jim k jejich vyčerpání chybí zhruba 4,5 procenta.

"Společná zemědělská politika se stává soubojem státních rozpočtů a dále se zvětšují rozdíly mezi starými a novými členskými zeměmi," podotkl Veleba.

Evropská unie v současnosti každému ze států pomocí kvót stanoví, kolik mohou jeho zemědělci za rok vyrobit mléka. Nyní se však každým rokem kvóty zvyšují až do roku 2015, kdy by měly být úplně zrušeny. Zemědělci však v současnosti nárůst kvót viní z propadu výkupních cen a již delší dobu usilují o jejich snížení. Členské státy tento krok dlouho odmítaly, ale Evropská komise nakonec našla řešení, které sice není snížením kvót, ale mohlo by trh částečně zbavit přebytečného mléka.

To však není jediné opatření, které Evropská komise navrhla a ministři jej schválili. Brusel bude nově moci v mimořádných situacích, jako je například současná krize v mlékárenském průmyslu, rozhodovat bez posvěcení členských států. Zatímco dosud museli všechna "záchranná" opatření, jako například prodloužení intervenčních nákupů či podporu soukromého skladování, schvalovat ministři zemědělství, napříště by mělo stačit jen rozhodnutí EK. Celý proces rozhodování by se tak výrazně zrychlil. Odpadly by totiž zdlouhavé politické debaty, které často nekončí žádným výsledkem.

Šéf mlékárenského svazu Němec tuto změnu přivítal. "Z hlediska řešení případných výkyvů na trhu je to dobrý postup," řekl.

Ministři již poněkolikáté jednají pod tlakem demonstrace farmářů. V současnosti v bezprostřední blízkosti místa zasedání protestují zhruba dvě tisícovky zemědělců, z nichž někteří přijeli traktorem, kterých je v ulicích několik stovek. Demonstrace se zatím obešla bez větších výtržností, někteří demonstranti pouze policisty zasypali vajíčky a balónky naplněnými vodou.

Zástupci zemědělců tvrdí, že další finanční prostředky jim nepomohou a po ministrech chtějí opatření, která by jim dala "budoucnost". To znamená především další regulaci trhu s mlékem a snížení kvót.

Z dostupných zpráv z Lucemburka (egi)