KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Průlom v ochraně kukuřice proti bázlivci?

15/10/09

Díky genetickým modifikacím vylučují kořeny kukuřice látku, která láká háďátka parazitující a usmrcující larvy bázlivce.

Výskytem bázlivce kukuřičného v letošním roce trpěla zejména severní Itálie. Jenom v oblasti Lombardei s vysokou intenzitou pěstování kukuřice byly hlášeny ztráty ve výši zhruba 1 mil. tun. Průlom v ochraně však zatím ještě chybí.

Různé mezinárodní vědecké týmy pracují na využití genetických modifikací v ochraně proti tomuto nebezpečnému škůdci. Díky genetickým modifikacím vylučují kořeny rostlin kukuřice přírodní látku betakaryofylen. Tato látka láká háďátka, která napadají a hubí larvy bázlivce. V polních pokusech tak došlo k redukci poškození kořenů.

Vývojem geneticky modifikovaných rostlin kukuřice se zabývají vědci z Institutu Maxe Plancka pro chemickou ekologii a z University Neuchatel ve Švýcarsku. Na projektu se podílejí také američtí vědci a němečtí vědci z Jeny. Bylo zjištěno, že po desetiletích šlechtění většina severoamerických odrůd již žádný betakaryofylen nevylučuje a není tak schopna nalákat háďátka.

DLG-Mitteilungen, 2009, č. 9, s. 11

Zdroj: Agronavigátor.cz

Zařazeno v Rostlinná výroba