Problém GMO nulové tolerance
Evropa potřebuje dovážet sóju aby pokryla potřeby krmivářského a potravinářského průmyslu, ale politika nulové tolerance stopových reziduí GMO to často znemožňuje.
Několik nezávislých analýz mj. i analýza nizozemského ústavu LEI vyčíslily ekonomické ztráty současné politiky povolování v oblasti GMO na částku mezi 3,5 až 5 miliard EUR. Hrozící problémy v zásobování jsou existenciální a vyžadují urychlené zákonodárné řešení. Prezident Wulf sází na Radu zemědělských ministrů EU, která by mohla situaci odlehčit zrychleným povolením jednotlivých odrůd. „Potřebujeme řešení, které trvale zajistí právní a ekonomickou jistotu pro jednotlivé subjekty potravinářského a krmivářského řetězce, uvedl prezident Wulf“.
FEFAC (European compound feed manufacturers federation) varuje evropské chovatele před možným nárůstem ceny krmiv, které by mohly v období hospodářské krize ještě dále vyostřit nepříznivou situaci. Cena sóji by mohla narůst minimálně o 20 EUR za tunu díky dodatkové „rizikové prémii“ za americký původ. Mohlo by dokonce dojít k signifikantně vyššímu nárůstu cen v případě, že by již z USA do EU vůbec nebyly uskutečněny žádné další importy.
DVT požaduje oddělit technické nastavení pravidel hry pro GM výrobky zpracovatelského průmyslu od diskuse o pěstování a liberalizaci geneticky modifikovaných plodin v EU.
Ungelöstes Problem GVO-Nulltoleranz belastet Futtermittelbranche und Veredlung [cit. 2009-10-08], www.animal-health-online.de EU GMO policy causing concerns Feedstuffs, 81, 2009, č. 31, s. 4
Zdroj: Agronavigátor.cz
Zařazeno v Rostlinná výroba