KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Prezident Agrární komory mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o nízkých cenách mléka

30/10/09

Zdroj: AK ČR

 

a dalších problémech zemědělců.

Přepis pořadu ze dne 29.10.2009

 

 

Moderátor (Václav Moravec):
Mléko tekoucí nikoliv po bradě, ale po polích. Obrázek, který se naskytl lidem v několika regionech. Farmáři na několika místech Česka, Moravy i Slezska rozlili na polích desítky tisíc litrů mléka. Šlo o protest proti jeho nízkým výkupním cenám. Do polí vyjely cisterny na Vysočině, Zlínsku, Náchodsku nebo na Blanensku v Jihomoravském kraji. Předseda zemědělského družstva Ostaš ze Žďáru nad Metují, Jaroslav Ládl, k protestu zemědělců říká:

Záznam Jaroslava Ládla:
Zoufalství zemědělců, kteří si nevědí rady a prostě už jsme tak zdecimovaný, že nevíme jiný způsob řešení, protože domluvy, porady s nikým nejsou. Říkám, když jsme měli svého ministerského předsedu, který se o zemědělce staral, když byl ministr zemědělství zemědělec a o zemědělce se staral, tak bylo s kým aspoň debatovat, hovořit.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Rádio Impuls slova předsedy zemědělského družstva Ostaš ze Žďáru nad Metují, Jaroslava Ládla. Nejen o dnešním protestu farmářů, vylévání mléka bude řeč v následujících minutách. Hostem dnešních Impulsů je prezident Agrární komory Jan Veleba. Vítejte po čase v Rádiu Impuls, hezký dobrý večer, pane prezidente.

Host (Jan Veleba):
Dobrý večer.

Moderátor (Václav Moravec):
Připomínám, že i dnes jsme připravili Impulsy díky vám, našim posluchačům. Své dotazy jste v průběhu dne psali a posílali formou sms zpráv na číslo 774 999 888. Ale pokud máte dál jakoukoli otázku na prezidenta Agrární komory Jana Velebu, stačí, když ji pošlete k nám sem do Rádia Impuls. Pozorně ji budeme číst, 774 999 888, to je ono telefonní číslo, kam můžete posílat své otázky. Pane prezidente, zoufalí lidé dělají zoufalé věci. Farmáři o vylévání mléka do polí říkají, že je to právě zoufalý protest. Používají toto adjektivum. Co přijde dál?

Host (Jan Veleba):
Já to hodnotím úplně stejně a když jsem to dneska viděl, tak mi šel mráz po těle. Ta akce byla zorganizovaná dole v terénu, to jsem neorganizoval ani já, ani vedení komory, ale já za těmito farmáři stojím a podporuji je.

Moderátor (Václav Moravec):
Proč jim to nerozmlouváte?

Host (Jan Veleba):
Já jim to nemůžu rozmlouvat, protože oni se k tomu rozhodli a oni se k tomu rozhodli prostě tak, jak to řekl ten šéf z toho Ostaše. Mimochodem…

Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, ale když vyjdu z těch slov Jaroslava Ládla z Ostaše, tak on říká, jsme zdecimovaní, ale není takový protest sebedecimací? To znamená, že jste likvidováni zvenčí a ještě se likvidujete sami tím, že vyléváte mléko do polí?

Host (Jan Veleba):
Já si myslím, že takovýto zoufalý čin je zcela jednoznačné sdělení lidí, kteří jsou zahnáni do kouta a kteří prostě už nevím, jakým způsobem na to upozornit, to zaprvé. Zadruhé v západní Evropě toto běží už dva měsíce. Čili v terénu lidi, kteří se scházejí, k takto zoufalému činu rozhodli. Čili já jsem jim nic nerozmlouval, já jsem jim naslouchal a já se snažím jim vytvořit jaksi morální podporu a nejsem sám. Já mám jednu radost dneska nebo je tady první vlaštovka dneska, hejtman Pardubického kraje Radko Martínek mezi zemědělce zašel jako jediný a sdělil z tohoto shromáždění velmi jasnou a naléhavou výzvu premiérovi a ministrovi, aby se tou situací zabývali, s tím, že to není jenom mléko, ale že tímto způsobem jde celé české zemědělství, viz poslední čísla ČSÚ z dnešního dopoledne, který hodnotí stav zemědělství za třetí čtvrtletí, ty čísla jsou velmi špatná.

Moderátor (Václav Moravec):
Pokud byste měl říci, která z těch čísel týkající se stavu českého zemědělství a statistiky Českého statistického úřadu považujete za nejvíc varující?

Host (Jan Veleba):
Nejvíc varující je pokračující a zrychlující se proces poklesu výkonnosti výroby českého zemědělství. Já tady řeknu tři čísla. Dovoz hovězího masa, nárůst třetí čtvrtletí tohoto roku ve srovnání se stejným obdobím roku 2008, hovězí maso dovoz nárůst 13,4 procenta, dovoz vepřového nárůst 19,3 procenta, drůbežího 22,1 procenta. Čili já se ptám, co se dál musí stát, aby se někdo vážně českým zemědělstvím zabýval a aby nemusely být akce dnešního typu? Protože faktem je, že českým farmářům, kteří dělají mléko, do tohoto okamžiku pomoženo reálně nebylo a čeká je jedno velké velmi nepříjemné překvapení. V prosinci, až se začnou vyplácet doplňkové přímé platby ze státního rozpočtu, tak Ministerstvo zemědělství připravilo její snížení pro mléčný skot, prostě připravilo jejich snížení, bude to nižší, než to bylo v minulém roce.

Moderátor (Václav Moravec):
Bude ještě tedy hůř?

Host (Jan Veleba):
Je to otázka, protože záleží, co udělají ceny mléka. Pokud půjdou ceny mléka, my potřebujeme prostě jinou cenu mléka, než je 5,90 koruny, která je v této době. Je třeba vidět, že ten farmář…

Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, ale o tom rozhoduje trh, nikoliv Agrární komora, jaká je cena mléka.

Host (Jan Veleba):
Ti farmáři neprotestovali proti trhu, ti farmáři protestovali, ti farmáři vyjeli proto, že došli k závěru, že ty jejich problémy nikdo nechce slyšet a že na rozdíl od zahraničí prostě se tady nic neděje. Příklad malý, tři, čtyři dny nazad, nová koalice Spolková republika Německo, v koaliční smlouvě pravicové vlády jest, že budou se věnovat mléčným farmářům, že jim pomůžou. Slyšíte dobře.

Moderátor (Václav Moravec):
Záhy se ještě dostaneme k oné potravinové soběstačnosti a argumentaci těch čísel Českého statistického úřadu, která dnes ČSÚ vydal, ale budeme-li se ještě věnovat tomu mléčnému protestu, tak to protestní vylévání mléka bude pokračovat i v pátek, kdy se k němu chystají zemědělci v Plzeňském kraji. Vnímáte vy jako prezident Agrární komory, že tedy vylévání mléka se stane jistým koloritem následujících týdnů, že zkrátka tímto týdnem to nekončí?

Host (Jan Veleba):
Já si to nemyslím, protože je to v podstatě zoufalý čin. Oni, jak mám informace, samozřejmě informace mám, tak jak mám informace, oni tu akci chtějí vyhodnotit, já na tom vyhodnocení, rád bych u toho zkrátka byl a oni se budou domlouvat podle těch reakcí, co dál. A já jsem zatím zklamán, vyjma chování Radko Martínka, ale i Michala Haška, brněnského hejtmana, dneska se přihlásila na podporu farmářů rada Brněnského kraje, Jihomoravského kraje, promiňte, ale mě velmi…

Moderátor (Václav Moravec):
Kdy se bude ta akce vyhodnocovat?

Host (Jan Veleba):
Ta se bude vyhodnocovat do konce tohoto týdne, což znamená zítra, v sobotu, v neděli, já ještě nevím. Ale zcela určitě není adekvátní řešení zpráva tiskového Ministerstva zemědělství, kde mimo jiné říká, že tady toto řešení není a že se jen znehodnocuje drahocenná potravina.

Moderátor (Václav Moravec):
Ano, ono ministerstvo mluví doslova také o plýtvání mlékem, jak jsem si poznamenal to sousloví, tak proč plýtváte mlékem místo toho, abyste dál jednali s českým Ministerstvem zemědělství?

Host (Jan Veleba):
Víte, pane redaktore, já si myslím, já to musím říct naplno. Já si myslím, že pan ministr kolem sebe nemá odpovídající tým a že lidé, kteří mu připravují tyto zprávy a tyto tiskový prohlášení, že ho zkrátka potápí.

Moderátor (Václav Moravec):
Počkejte, ale tak to jste říkal o Gandalovičovi, chcete tím říci, že Šebesta je ještě horší ministr, než byl Petr Gandalovič?

Host (Jan Veleba):
Já teď jsem mluvil o lidech kolem ministra, který mu tady toto připravují. A to, že na tom něco bude, tak o tom svědčí charakter jedné, jedna z dnešních akcí se vymykala tomu obecnému scénáři a byla to akce v Ústí nad Orlicí, kde zemědělci vylili asi tři nebo pět tisíc, nevím přesně, litrů mléka a vysypali nějaké brambory a to heslo nebo ta teze toho protestu byla – Když ministr nejde za námi, my jdeme za ním. Proto říkám, že zkrátka a dobře já si myslím, že když byl Radko Martínek mezi zemědělci, že tam stoprocentně měl být někdo z Ministerstva zemědělství a ne…

Moderátor (Václav Moravec):
Zeptám se, vnímáte Jakuba Šebestu jako současného ministra zemědělství a jasná odpověď, jako kompetentního člověka? Ano nebo ne?

Host (Jan Veleba):
Ale proč by neměl být kompetentní člověk? Celý život pracoval sice na jiném úseku, nicméně byl zapojený do struktur prostě resortu, takže proč by neměl být kompetentní člověk.

Moderátor (Václav Moravec):
Je to tedy dobrý ministr zemědělství?

Host (Jan Veleba):
Jestliže, s tímto hodnocením musím počkat. Jestliže jsou takové protesty, jestliže byla jeho absence, je to asi měsíc, v sále, kde na něho čekalo 650 lidí, tak já s tím hodnocením musím počkat, ale…

Moderátor (Václav Moravec):
Počkejte, pane prezidente. Zmínil jste Ústí nad Orlicí, právě v tomto okrese ve východních Čechách protest začal, Oldřich Vašina z Agrární komory v Ústí nad Orlicí k protestu a vylévání mléka do polí dopoledne uvedl.

Záznam Oldřicha Vašiny:
Toho mléka bylo asi tisíc litrů, bylo to mléko, které je víceméně jako mléko krmné. My skutečně před obrovským problémem, ty etický, morální zábrany, které nám říkají, jak můžeme vylévat něco tak hodnotného a někde po ulicích nebo na poli. My si ani neumíme představit, že když za to mléko dostáváme šest korun, že bysme mohli týden vylévat mléko někde na pole a nebo ho prostě nějakým způsobem znehodnocovat, v případě mého podniku to je propad tržeb v řádu 800 tisíc korun za ten týden, takže to je věc nemyslitelná. Já si to nemůžu dovolit a myslím, že si to nemůže dovolit v podstatě ani žádný zemědělec.

Moderátor (Václav Moravec):
Hlas z východních Čech, konkrétně z Ústí nad Orlicí, slova Oldřicha Vašiny z Agrární komory, právě v Ústí nad Orlicí farmáři nespokojení s prací ministerstva zemědělství kritizují právě ministerstvo zemědělství a dokonce se objevují požadavky na personální změny.

Host (Jan Veleba):
Ano.

Moderátor (Václav Moravec):
V ministerstvu zemědělství, proč tyto požadavky nepodpoříte jako prezident Agrární komory, když se zatím Jakuba Šebesty zastáváte.

Host (Jan Veleba):
Tak, to si, tak to si trochu možná teď nerozumíme. Ty požadavky na personální změny se objevily v Agrární komoře, nebylo to směřováno k ministrovi zemědělství, bylo to směřováno k úrovni náměstků, respektive jednoho zodpovědného náměstka a toto, co teď říkám, prošlo formou usnesení, hlasování představenstva, mimořádného představenstva Agrární komory, které bylo před měsícem. Já jsem pár hodin na to požádal ministra o schůzku, sešli jsme se v Brně a já jsem mu to osobně předal s vysvětlením prostě, aby to znal autenticky, čili není to tak, že já tady budu tvrdit, že na ministerstvu zemědělství by se nic nemělo změnit. . .

Moderátor (Václav Moravec):
Ale ke změně náměstka nedošlo.

Host (Jan Veleba):
To je záležitost pana ministra zemědělství. On je za to zodpovědný, bude-li to. . .

Moderátor (Václav Moravec):
Proto se ptám znovu, vy máte jeho, jako kompetentního ministra

Host (Jan Veleba):
Bude-li, já, já nemůžu tvrdit, že je nekompetentní, protože to tak není, ale bude-li tento stav trvat, bude-li další nějaký vylévání mléka nebo tak, tak se ten názor určitě změní, ale já nechci prostě být v roli, kde my teď, Agrární komora, teď hned prostě všechno budeme chtít vyměnit. My nemůžeme bojovat, bojovat proti všem, proto jsem tady řekl na začátku, že pan ministr nemá kolem sebe lidi, který by tam měl mít, který ho zkrátka nechrání a přivedou, přivádí ho do průšvihu.

Moderátor (Václav Moravec):
Jde tedy zatím o jednoho náměstka. Kterého?

Host (Jan Veleba):
Jde o, jde o, jde o víc lidí na ministerstvu zemědělství, protože já jsem si nemyslel, že tento rozhovor bude o personální práci ministerstva zemědělství, ale. . .

Moderátor (Václav Moravec):
Ne, počkejte, ale, tak jestliže ti, kteří vylévali dnes mléko do polí, říkají, je to i o změnách ve vedení ministerstva zemědělství. . .

Host (Jan Veleba):
Ano, je.

Moderátor (Václav Moravec):
Tak je na to ptám.

Host (Jan Veleba):
Já říkám totéž.

Moderátor (Václav Moravec):
Kdo by se měl poroučet.

Host (Jan Veleba):
Já říkám totéž a před chvílí jsem to řekl a před chvílí jsem vás ne, hrubě seznámil s usnesením, mimořádným usnesením představenstva Agrární komory.

Moderátor (Václav Moravec):
Tak mi tedy řekněte jméno toho náměstka.

Host (Jan Veleba):
Já do éteru, pane redaktore, rozhodně jména pouštět nebudu, je to, je to úsek ministerstva zemědělství, který zodpovídá za komodity. To znamená i za mléko.

Moderátor (Václav Moravec):
Tedy měl by být, měl by být odvolán náměstek ministra zemědělství. . .

Host (Jan Veleba):
Představenstvo Agrární komory má názor, že by měla být udělána personální změna.

Moderátor (Václav Moravec):
A když k ní nedoje a ministr se nebude zajímat o mléčné protesty, tak se může stát, že by se měl poroučet i ministr.

Host (Jan Veleba):
Když prostě tato situace bude trvat, já jsem tady, já jsem tedy jaksi mluvil o tom, jak se dneska k tomu postavil hejtman Radko Martínek, který vyzval premiéra a Jakuba Šebestu, aby s tím něco dělali, tak logicky tady k tomu dojde.

Moderátor (Václav Moravec):
Hostem, aktuálním hostem prezident Agrární komory Jan Veleba. Výkupní cena mléka se už víc než rok pohybuje pod náklady farmářů, podle jejich názoru jim stát v kritické situaci dostatečně nepomáhá, pokud by Jan Veleba, a propo, máte vy ambice být ministrem zemědělství, protože se to o vás říká?

Host (Jan Veleba):
O mě se leccos říká a většinou snad to nejsou ty nejhorší věci, ale tohle. . .

Moderátor (Václav Moravec):
Kdyby vám Jan Fischer nabídl post ministra zemědělství, vzal byste to?

Host (Jan Veleba):
Pane redaktore, četl jste Utopiu, román?

Moderátor (Václav Moravec):
Nečetl, ale asi po tomto doporučení se o to pokusím.

Host (Jan Veleba):
Já ty ambice, teď vážně, když v těch personáliích mermomocí pokračujete, Jan Veleba tyto ambice nemá. Za prvé, za prvé už mám něco za sebou, za druhé, už mám nějaký věk, za třetí, to zemědělství, ono to mnoho lidí ještě neví, ale to se dostává za hranu a ten, kdo tam přijde, já si velmi přeji, aby to byl někdo, kdo má pevné kořeny, tak ten bude mít obrovský problémy a za čtvrté nevím, jestli se tyto procesy dají zastavit a za páté, vždyť to znáte, u nás v České republice jsou to funkce čistě politické, ne odborné.

Moderátor (Václav Moravec):
Pokud byste byl ministrem zemědělství, které kroky byste učinil, aby se farmáři uklidnili a přestali říkat, že jim ministerstvo zemědělství a stát pomáhají nedostatečně.

Host (Jan Veleba):
Na to odpovědět samozřejmě můžu, pokud já bych byl ministrem zemědělství, tak bych za prvé všeho nechal a dva dny bych mezi ty farmáře se jel podívat, objel bych to, poslechl bych si to. Já to znám, já to dneska nepotřebuji dělat, já mezi nimi jsem skoro každý den.

Moderátor (Václav Moravec):
No proto jste prezidentem Agrární komory.

Host (Jan Veleba):
No proto jenom ne. A prostě bych si to poslechl, pak bych jim řekl, že o ně stojím, nemluvil bych jim, že znehodnocují potravinu a podobný věci, když jsou v těchto zoufalých situacích, pak bych je požádal o určitý čas, aby mě na to dali a pak bych jim řekl, co hodlám udělat. Ovšem já se bojím, že, že ten okamžik už je skoro pryč, protože já tady chci říct, že my jsme přesně před rokem začali bít na poplach, Agrární komora, a věděli jsme, k čemu to bude za těchto cen farmářských mléka směřovat a chtěli jsme, aby se českým farmářům pomohlo tak, jak se jim pomohlo na Slovensku, v Německu, já nevím, kde všude a rok mělo ministerstvo zemědělství, mluvím o minulém vedení a současné vedení na to, aby například formou nadstandardního welse, to znamená vytvoření nadstandardních podmínek pro pohodu zvířat, se jim tam daly nějaké peníze farmářům. Toto doposud, tento materiál doposud není notifikovaný v Bruselu.

Moderátor (Václav Moravec):
Pane prezidente, chápu-li správně vaše slova, tak předchozí ministr zemědělství Petr Gandalovič z ODS i současný ministr zemědělství Jakub Šebesta, nestraník, se stávají hrobníky českého zemědělství. Nebo spoluhrobníky.

Host (Jan Veleba):
Podívejte. Podívejte, pane redaktore, říct o Jakubovi Šebestovi, který, pamatuju si přesně, byl jmenován na Hradě 10.května, že je hrobník českého zemědělství, to přeci jenom, i když jsem člověk radikální, když dojde k věci, tak to by bylo přeci jenom silné tvrzení.

Moderátor (Václav Moravec):
Počkejte, ale já už si to, pane prezidente. . .

Host (Jan Veleba):
Já to dokončím.

Moderátor (Václav Moravec):
Ne, už se v tom ztrácím z jednoho prostého důvodu, tak na straně jedné, kdyby vy jste byl ministrem zemědělství, což beru jako doporučení Jakubovi Šebestovi, tak řeknete, že byste aspoň jel mezi zemědělce a naslouchal jim, tím přece výrazně Jakuba Šebestu kritizujete i jeho řízení ministerstva zemědělství, a teď zase ho bráníte a abych ho neoznačoval za hrobníka nebo spolu…

Host (Jan Veleba):
Hrobníkem českého zemědělství je letitá defenzivní politika, česká, česká politika vůči, vůči zemědělství, ale není hrobníkem ten, který po 14 let po transformaci, tento proces běží od transformace, 14 let po transformaci přišel, je pět měsíců ministrem, tak se na mě nehněvejte, ale o tomto člověku já nemůžu říct, že je hrobníkem českého zemědělství, přes všechny výhrady, které, které mám a to neříkám tím, že já bych jel mezi zemědělce, prostě to mě neopravňuje k tomu, když on tam zkrátka třeba nejede, tak aby byl hrobník českého zemědělství. Zkuste položit nějaký jiný otázky, pane redaktore.

Moderátor (Václav Moravec):
Ty se vám nelíbí? Vy už začínáte být jak Václav Klaus, že si budete vybírat otázky, které vám člověk může klást.

Host (Jan Veleba):
Ale já se u toho usmívám.

Moderátor (Václav Moravec):
Vedení Jihomoravského kraje a zmínil jste hejtmana Michala Haška, v reakci na protesty připustilo, že by mohlo z krajského rozpočtu v blízké budoucnosti zemědělcům přispívat na nákup prodejních automatů na mléko. Tady jsou slova právě Michala Haška, jihomoravského hejtmana z ČSSD:

Záznam Michala Haška:
Zavedli bychom to v příštím roce, protože hovoříme o sestavování rozpočtu Jihomoravského kraje na rok 2010 a já jsem přesvědčen, že v průběhu listopadu předložím radě ty příslušné návrhy a myslím si, že v rozpočtu kraje najdeme finanční prostředky, abychom takovouto aktivitu v roce 2010 jako Jihomoravský kraj spustili. Já chci také vyzvat jako předseda Asociace krajů ostatní hejtmany, aby zvážili podle možností v jednotlivých krajích takovouto aktivitu a abychom pomohli na více místech, nejenom na jižní Moravě.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Rádio Impuls slova jihomoravského hejtmana z ČSSD Michala Haška. To taková pomoc, jako nákup automatů na mléko, vám přijde dostatečná, že tady chválíte hejtmany?

Host (Jan Veleba):
Já jsem řekl, že jeden byl dneska mezi nimi a druhý zinicioval podporu zemědělcům, což je důležité a stojí to za zaznamenání. Pokud se týká toho, co teď pan Michal Hašek, hejtman Michal Hašek řekl, tak samozřejmě to je dobře, když to kraj udělá. Kraj ovšem není ten, který má v rukách rozhodující záležitosti, aby mohl pomoci. Ten, kdo má v rukách rozhodující záležitosti, to je Ministerstvo zemědělství a vláda.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale jasně Ministerstvo zemědělství říká, že pomáhá zemědělcům, že chápe jejich tíživou situaci…

Host (Jan Veleba):
To je málo.

Moderátor (Václav Moravec):
Tak počkejte, tak co byste chtěli?

Host (Jan Veleba):
Například aby se nesnižovaly platby na velkou dobytčí jednotku mléčných krav v letošním roce, to snad by mělo být absolutní samozřejmost, když už se jim nepřidá.

Moderátor (Václav Moravec):
Když ty peníze v rozpočtu nejsou?

Host (Jan Veleba):
Ale tady ty peníze tam jsou, to je složitá odborná debata, mluvím o letošním rozpočtu a ten bude dodržen, takže ty peníze tam jsou.

Moderátor (Václav Moravec):
Ministerstvo zemědělství například tvrdí, že Česká republika v příštím roce využije možnost danou Evropskou unií převést až 3,5 procenta z národních přímých plateb na speciální programy a mléko má být upřednostněno.

Host (Jan Veleba):
Ano, to je pravda, ale to bude v příštím roce a my se tady bavíme o současném roce, my se tady bavíme o dnešním vylévání mléka a my bychom se měli bavit i o tom, řeknu tady jedno číslo, je to číslo ústřední evidence zvířat … za měsíc září se snížil stav dojných krav o 5.300 kusů za jediný měsíc, 5.300 kusů. Vynásobte si to dvanácti, pokud tento vývoj půjde a dojdete k tomu, že jediná komodita, která v živočišné produkci, kde jsme soběstační, tak rok, dva a budeme dovážet jako dovážíme všechno. Pak se ptám, co se bude dělat se zelenou hmotou, pak se ptám, jak bude obdělaná krajina, kdo to bude dělat, pak se ptám, kde, jak se zabezpečí zaměstnanost na venkově a tak dále a tak dále.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy varujete právě před tím, že Česká republika od roku 1989 ztrácí soběstačnost a potraviny se stále ve větším množství dovážejí z jiných států.

Host (Jan Veleba):
Ano.

Moderátor (Václav Moravec):
To podle vás potvrzuje i právě statistika Českého statistického úřadu za třetí čtvrtletí letošního roku. Vy jste také v úterý varoval, že za dva až tři roky by se podle těch některých analýz mohl počet dojnic v Česku snížit až na necelých 200 tisíc kusů, v současnosti je to zhruba polovina navíc, to znamená 400 tisíc…

Host (Jan Veleba):
380 tisíc.

Moderátor (Václav Moravec):
380 tisíc a o práci by mohlo přijít 40 tisíc lidí. Dá se říci, že ty procesy už vnímáte jako nezvratné?

Host (Jan Veleba):
Já je nevnímám jako nezvratné, ale chci tady naprosto vážně říct, že pokud tyto procesy se nezastaví, tak já nevím, já si myslím, že tak během půl roku se ty procesy začnou zrychlovat a že pak už budou nezvratné. Já jenom vím, pane redaktore, co se stalo na mnoha regionech na Slovensku. Tam jsou dál, to mám před očima a toho se děsím a z toho mám těžké spaní. Tam se stalo to, že tam se, když to skončí a ten farmář se nemůže dál financovat, tak přijde někdo, kdo ho za babku koupí. Na Slovensku jsou celé okresy, kousek je to dánské, kousek je to německé, kousek je to italské, děje se to, že se vyzabíjí dobytek, dovezou se tam supervýkonné stroje na obdělání polí, k tomu pár lidí a prostě celé vesnice jsou nezaměstnané. Já nechci říct, že to tady takto bude, ale čísla ČSÚ mě opravňují tvrdit, že na této cestě, na této trajektorii zkrátka jsme. Proto rozumím výzvě Radka Martínka, který má k zemědělství velmi blízko, je syn veterináře, prostě kterou dneska dal premiérovi a ministrovi.

Moderátor (Václav Moravec):
Milan Farbiak, jeden z posluchačů Impulsů, teď prostřednictvím sms napsal: Odkud je to dovážené maso? Když se dováží, tak asi proto, že je levnější. Kde jsou příčiny, že to maso dokáže někdo vyrobit levněji než naši zemědělští milionáři?

Host (Jan Veleba):
Tak já nevím, jestli jsou zemědělci milionáři, berou platy asi o sedm tisíc méně, než je průměr republiky, to je třeba si uvědomit. Když mluvím o Evropě a srovnávám srovnatelné, tak bych chtěl panu posluchačovi říct a připadá mě to ovšem jako mluva Don Quijota, boj s větrnými mlýny, protože my už to říkáme pořád dokola a pořád nikdo tento základní fakt nechce vnímat. Příčina je jedna jediná, je ta, že zemědělci ze staré evropské patnáctky berou významně vyšší peníze, čili příčina je v nerovných podmínkách.

Moderátor (Václav Moravec):
Tedy to, odpovíme-li Milanu Farbiakovi, posluchači Impulsů, tak to rakouské maso je víc dotováno evropskou sedmadvacítkou.

Host (Jan Veleba):
Rakousko, když se spočítají všechny dotace, které bere rakouský farmář na jeden hektar evidované půdy v eurech a které bere český farmář, tak český farmář bere přesně 55 procent toho, co bere rakouský farmář. To máme spočítáno.

Moderátor (Václav Moravec):
Říká muž, který se označil za Don Quijota, prezident Agrární komory Jan Veleba, sečtělý host dnešních Impulsů. Přeji vám hezký zbytek večera, někdy příště na shledanou.

Host (Jan Veleba):
Myslím si, že nejsem Don Quijot, že to bude mít výsledek. Děkuji za pozvání, na shledanou.

Moderátor (Václav Moravec):
Takové byly dnešní Impulsy.

zvukový záznam

Autor: Václav Moravec, Zdroj: www.impuls.cz