KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Roundup v podezření

16/09/09

Herbicid Roundup v současné době čelí podezření, že poškozuje životní prostředí a lidské zdraví.

Herbicid Roundup v současné době čelí podezření, že pravděpodobně poškozuje životní prostředí a lidské zdraví. Podle nové francouzské studie (prof. Seralini, Universita Caen) by již velmi malé množství mohlo toxicky působit na lidské buňky. V centru zájmu vědců nestojí ani tak účinná látka glyfosát, nýbrž především obsažené smáčedlo tallowamin. To by patrně mohlo zesilovat toxický účinek jiných obsahových látek. Spolkový úřad pro ochranu spotřebitele a bezpečnost potravin (BVL) proto vyzval výrobce, aby do konce roku 2010 nahradil tallowamin jiným smáčedlem.

Výrobce – firma Monsanto – však věrohodnost studie zpochybňuje. „Roundup je povolen již více než 30 let a neexistuje žádný pevný důkaz o jeho účincích ohrožujících zdraví“, tvrdí Andreas Thierlfelder z Monsanto Agrar Deutschland. Nyní budou následovat testy Spolkového ústavu pro hodnocení rizik a Spolkového úřadu pro životní prostředí.

Top Agrar, 2009, č. 9, s. 50

Zdroj: Agronavigátor.cz

Zařazeno v Rostlinná výroba