KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Ne prasatům z Litvy

16/09/09

Státní veterinární správa ČR zakázala dovoz chovných prasat, a vůbec jakýchkoli prasat z  Litvy.  Důvod je prozaický, nákazová situace je v naší republice odlišná, než v zemi původu.

Naše republika právě z důvodu dobré nákazové situace může po zemích, ze kterých by se měl obchod uskutečnit, požadovat dodatečné garance. To znamená, že v případě obchodování s  prasaty, smí do ČR prasata pouze ze zemí, kde se nevyskytuje Aujeszkyho choroba prasat, popřípadě zde mají schválený ozdravovací program proti této nákaze. A to právě není případ Litvy.

Navíc je nám známo, že na hospodářstvích, ze kterých se měl obchod uskutečnit, měli ještě nedávno problémy s klasickým morem prasat.

ČR je prostá mimo jiné klasického moru prasat i Aujeszkyho choroby prasat, proto také naši zemědělci nemají problémy při obchodování se svými zvířaty.

Z výše uvedeného je zřejmé, že náš stání veterinární dozor pracuje tak jak má. Jeho cílem je bránit zavlečení nákaz zvířat na naše území a samozřejmě chránit i zdraví lidí.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Zdroj: www.svscr.cz