KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Kampaň EU za zdravou výživu – nová iniciativa v boji proti obezitě dětí

24/09/09

Kampaň za zdravou výživu, v plném rozsahu financovaná z rozpočtu EU na zemědělství, poběží paralelně s projekty EU „Ovoce do škol“ a „Mléko do škol“ – významnými iniciativami za vyváženější výživu a zdravější stravovací návyky dětí.

 

Jez, pij a hýbej se: parta k nakousnutí. Dne 28. září 2009 odstartuje Mariann Fischer Boelová, komisařka pro zemědělství a rozvoj venkova, novou kampaň za zdravou výživu. Součástí kampaně jsou tři turné, která vyjedou z hlavního sídla EU, budovy Berlaymont v Bruselu, a nabídnou dětem v celé Evropě možnost účastnit se aktivit a her na místě.

Evropská komise zahájí rovněž provoz interaktivních webových stránek, bude pořádat soutěže a další akce s jedním společným cílem – zlepšit stravovací návyky dětí. Podporu při šíření tohoto poselství poskytnou i belgická tenisová hvězda Justine Heninová a osmiletý držitel rekordu Guinnessovy knihy rekordů Rosolino Cannio.

Být fit je fajn

Kampaň za zdravou výživu, v plném rozsahu financovaná z rozpočtu EU na zemědělství, poběží paralelně s projekty EU „Ovoce do škol“ a „Mléko do škol“ – významnými iniciativami za vyváženější výživu a zdravější stravovací návyky dětí.

Kampaň za zdravou výživu přináší poselství: „Jez, pij a hýbej se“ rovnou do škol. Po celých osm týdnů budou skvělé osobnosti Party k nakousnutí cestovat Belgií, severní Francií, Spojeným královstvím, Irskem, Estonskem, Litvou a Polskem. Turné navštíví dvě školy za den. Celkem se naše turné představí 18 000 dětí ve 180 školách. Poselství zní: Jezte zdravě, protože být fit je fajn.

Souběžně s tímto turné poběží po osm týdnů na internetových stránkách Party k nakousnutí interaktivní honba za pokladem. Školáci ve věku od 8 do 15 let z celé EU budou soutěžit o zábavné a sportovní ceny.

Souvislosti

Oslovení širší cílové skupiny

Jeden z mluvčích na tiskové konferenci ví přesně, jaké to je dosáhnout úspěchu, když jsi mladý, zdravý a v kondici. Rosolino Cannio, osmiletý italský chlapec, je nejmladším člověkem, který přeplaval Messinskou úžinu, která odděluje Sicílii od pevniny. Dne 27. července 2009 si vysloužil místo v Guinnessově knize rekordů, když překonal trasu o délce 3,6 km za 58 minut. Jeho příspěvek bude součástí zahájení kampaně.

Na konferenci bude videoposelstvím belgické tenisové šampiónky Justine Heninové představena i nová internetová stránka a konference bude zakončena ukázkou turné.

Informační materiál pro tisk a reklamní materiál bude novinářům k dispozici vždy, když se turné přesune do další země, ve školách, které turné navštíví. Zveme novináře, kteří budou mít zájem, aby se akce zúčastnili a podali zprávu o tom, jak ji děti přijímají.

Akce má přinést především zábavu. Jakmile budou prezentovány zdravé stravovací návyky a význam vyvážené výživy, budou se pořádat skupinové hry. Soutěž provázená diapozitivy a improvizovanými činnostmi upoutá pozornost dětí a význam poselství podpoří drobné dárky.

EU zahajuje akce, které dětem pomohou lépe se stravovat

Podle nedávného průzkumu Eurobarometru tři čtvrtiny respondentů „zcela souhlasí“ s tím, že „dnes je zřejmě více dětí s nadváhou, než bylo před pěti lety“. Zástupci tisku si proto mohou být jisti, že toto téma je aktuální a pro veřejnost zajímavé.

V EU je skutečně zhruba 22 milionů dětí s nadváhou, a z toho 5 milionů trpí obezitou. Není pochyb o tom, že je nejvyšší čas situaci zvrátit, nebo budeme čelit následkům. Mládež, která nechce slyšet o nezbytnosti zdravého stravování, musí později počítat s cukrovkou, kardiovaskulárními chorobami a dokonce dřívějším propuknutí osteoporózy.

Další informace:

Kampaň Parta k nakousnutí:

ec.europa.eu/tasty-bunch

Aktuální informace pro tisk jsou k dispozici na adrese http://ec.europa.eu/tasty-bunch/press-corner.

Projekt EU „Ovoce do škol“:

http://ec.europa.eu/agriculture/markets/fruitveg/sfs/index_en.htm

Evropský projekt „Mléko do škol“:

http://ec.europa.eu/agriculture/markets/milk/schoolmilk/index_en.htm

DG AGRI: http://ec.europa.eu/agriculture/index_en.htm

DG SANCO: http://ec.europa.eu/health-eu/my_lifestyle/nutrition/index_en.htm

 

EU, V Bruselu dne 22. září 2009

Zdroj: Giovanna Di Ruberti