KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Ztučnělé krávy více trpí zánětem dělohy  

31/08/09

Tělesná kondice plemenic v období stání na sucho má významný vliv na výskyt zdravotních problémů v okoloporodním období. 

 

Tělesná kondice dojnic v průběhu stání na sucho je rozhodující pro to, zda krávy po porodu onemocní na zánět dělohy nebo zadržení lůžka. To uvedla Dr. Claire Ponsartová z francouzského svazu inseminačních stanic u příležitosti Dne zdraví skotu, který se konal v Giessenu.
 
Expertka demonstrovala existenci přímého vzájemného vztahu mezi tělesnou kondici v období stání na sucho a výskytem zdravotních problémů v okoloporodním období jakými jsou především horečka, zadržení lůžka a endometritidy na výsledcích výzkumu, v jehož rámci bylo vyšetřováno 234 holštýnských krav na druhém či dalším teleti. 
 
Konkrétní výsledky: U zvířat s BCS ve výši 3,5 nebo vyšší těmito zdravotními problémy po otelení trpělo 42,9 % plemenic. Při kondičním stupni pod 2,5 bylo problémy postiženo 34,3 % suchostojných dojnic. Naproti tomu při BCS v rozmezí mezi 2,5 a 3,5 záněty dělohy a poporodním zadržením lůžka trpělo jen 16,7 % matek.
 
V žádném případě by nemělo kondiční skóre v období stání na sucho klesnout pod hranici 2, protože podle Ponsartové poté trvá velmi dlouho než se u otelených krav normalizuje jejich pohlavní cyklus.   
 
Fette Kühe: Mehr Gebärmutter-Entzündungen Top Agrar, 2009, č. 7,s . R 16

Zdroj: Agronavigátor.cz

Zařazeno v Konzultační dny