KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Třetinu české půdy už mají cizinci a bude hůř, bojí se zemědělci

13/08/09

Při stejné úrovni evropských dotací je půda mnohonásobně levnější než v západní Evropě

Zájem o zemědělské pozemky v Česku v poslední době nebývale roste. Němci, Rusové nebo Nizozemci budou za chvíli podle zemědělců vládnout českým polím.

»Donedávna jsem dostávala nabídky na odkup pozemků tak dvakrát ročně, teď volají zájemci skoro každý týden. Netají se přitom tím, že dost často zastupují ruské klienty,« říká majitelka polí na Kutnohorsku. Zatím ale prodat nechce, čeká, že ceny ještě výrazně vzrostou.

»Místní sedláci nemají tolik peněz, aby obstáli proti cizincům a spekulantům,« varuje Josef Erhard z karlovarské Okresní agrární komory. »U nás cizinci vlastní už možná více než třetinu půdy,« dodává. Stejně hovoří drtivá většina dalších farmářů.

Na stole jsou dvě klíčové otázky: Proč je o česká pole a louky tak velký zájem? A je to dobře, nebo špatně, že je vlastní cizinci?

Na první dotaz je odpověď jednoduchá. Česko je členem Evropské unie, agrární dotace tu jsou stejně vysoké jako v západní Evropě – a přitom je tu půda stále mnohonásobně levnější. Například v Nizozemsku přijde hektar na skoro 35 tisíc eur, v Česku jen na 1870 eur. Tyto poslední údaje Eurostatu jsou sice za rok 2007, od té doby ceny v Česku odhadem stouply o zhruba 10 procent – ale pořád se nákup bohatě vyplatí.

Jistá investice s brzkou návratností

Vložené peníze se totiž investorům docela brzy vrátí z dotací. Podpory na hektar dosahují až deseti tisíc korun. I když vezmeme jen poloviční sumu, pět tisíc, pak pozemek koupený za padesát tisíc korun se kupci zaplatí dotacemi nejpozději za deset let.

Zařazeno v Aktuality