KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Mák čelil  všem přírodním živlům

11/08/09

Zdroj: KIS Jihočeský kraj

 Ačkoliv nebyla na začátku července oficiální čísla o letošní výměře máku ještě známa, odborníci zabývající se touto plodinou už své odhady vyslovili, a to na Dnu pro mák v Červeném Újezdu. Jak na něm zaznělo, výměra máku oproti loňsku klesla asi o 20 tis. hektarů. Nižší budou s největší pravděpodobností také výnosy.

 

Zmíněný odhad uvedl na úvod setkání pěstitelů máku Ing. Zděněk Kosek, CSc., ze sdružení Český mák. Připomněl, že loňská výměra máku byla rekordní – téměř 70 tis. hektarů. Letos bylo podle Ing. Koska mákem oseto asi 50 tis. hektarů. A jak se následně ukázalo, od oficiálních údajů se příliš neodchýlil.

Běžný objem produkce
Ačkoliv v mnohých podnicích vypadají porosty velmi slibně, Ing. Kosek předpokládá výnos nižší než v loňském roce. Tehdy se sklízelo v průměru 0,75 t/ha makového semene. Nižší plocha i nižší výnos dávají vědět, že produkce by mohla činit asi 30 tis. tun. „To je běžný objem,“ okomentoval odborník.
Zatím otazníky visí nad cenou máku. Jak zmínil prof. Ing. Jan Vašák, CSc., z České zemědělské univerzity v Praze (ČZU), negativně by ji mohly ovlivnit zásoby máku, jež zatím zůstávají na skladech z loňské sezóny. Profesor Vašák vyslovil odhad ceny na úrovni 30 až 40 Kč/kg máku. Ing. Kosek se přiklonil spíše ke spodní hranici tohoto rozpětí.

Zařazeno v Rostlinná výroba