KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Likvidace kadáverů přímo na farmách

27/08/09

Britští vědci vyvinuli systém umožňující likvidaci uhynulých hospodářských zvířat přímo v zemědělských podnicích.

 

 

Předpisy platné v EU upravující odklízení uhynulých zvířecích těl v zemědělských podnicích požadují sběr kadáverů specializovanými společnostmi a jejich následnou likvidaci spálením v ověřené továrně. Ve Velké Británii při průměrném úhynu zaplatí chovatel za likvidaci jediné krávy částku až ve výši 200 EUR. Proto byl waleskými vědci z univerzity v Bangoru vyvinut speciální systém s názvem „closed tank liquefaction“, který umožňuje odstranění kadáverů přímo v zemědělských podnicích. Provoz tohoto systému si denně vyžádá náklady pouze ve výši 50 eurocentů!
 
Pomocí směsi enzymů a baktérií je možné kadávery během tří až šesti měsíců rozložit do podoby tekuté hmoty. Uhynulá zvířata přicházejí do sklolaminátového tanku vybaveného větracím systémem, který je do poloviny naplněný vodou o stálé teplotě 40 oC za přísunu směsi enzymů a baktérií. Celkové náklady na pořízení tohoto systému představují cca 9000 EUR. Dr. Prysor Williams, vedoucí výzkumného týmu bangorské univerzity odhaduje, že se pořizovací náklady na typické britské farmě s chovem skotu nebo ovcí mohou vrátit zpět v průběhu šesti nebo sedmi let. Komise EU již principiálně povolila likvidaci kadáverů přímo v zemědělských podnicích. Kromě toho zvažuje udělit povolení tomuto systému (Bangor Bioreduction System) ještě v průběhu letošního léta. 
 
Tierkörper auf dem Betrieb entsorgen DLG-Mitteilungen, 2009, č. 7, s. 8

Zdroj: Agronavigátor.cz