KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Zemědělci kvůli cenám mléka blokovali dopravu v sedmi krajích

01/07/09

Zemědělci s auty a traktory včera dopoledne blokovali dopravu na silnicích a dálnicích v sedmi krajích. Podle odhadů Agrární komory k protestu vyjelo 1900 vozidel a zúčastnilo se ho až 6000 osob. Farmáři chtěli blokádou upozornit na několik měsíců trvající nízké výkupní ceny mléka, kvůli kterým jsou nuceni vybíjet krávy.

    Nejvíce zemědělců vyjelo na dálnici D1 a silnice na Vysočině, kde se produkuje nejvíce mléka v zemi. Protest v zemi trval asi tři hodiny. Podporu demonstrantům vyjádřila Potravinářská komora, ministr zemědělství Jakub Šebesta uvedl, že důvody zemědělců chápe, přesto prý není zastáncem podobných demonstrací.
    Cena, za kterou mlékárny od farmářů litr mléka vykupují, se v Česku v současnosti pohybuje kolem šesti korun za litr; před rokem to bylo přes devět korun. Podle viceprezidenta Agrární komory Jindřicha Šnejdrly tuzemští zemědělci v současné době prodělávají na litru mléka zhruba 2,50 koruny. "Takže ročně přijdeme v tuto chvíli o nějakých šest miliard korun," uvedl Šnejdrla, podle něhož řada chovatelů kvůli prodělkům ukončí svou činnost. "Samozřejmě to mléko přestane na trhu být a cena pak půjde nahoru," dodal.
    Prezident Agrární komory Jan Veleba porovnal situaci domácích zemědělců s ostatními zeměmi EU. "Stavy skotu v České republice jsou na 64 procentech stavu v západní Evropě, ve staré evropské patnáctce. Mléčná kvóta České republiky je 2,8 miliardy, u stejného Dánska, co do počtu obyvatel, je 4,5 miliardy kilogramů," řekl dnes ve vysílání Českého rozhlasu. Rozdíl je podle něj také v přijímaných opatřeních. "Slovenští mléční farmáři mají už asi tři týdny na účtech podporu ve výši sto eur na jednu dojnou krávu," poznamenal Veleba.
    "Potravinářská komora naprosto rozumí tomu, že zemědělci demonstrují, jsou na tom v současné době skutečně špatně," řekla ČTK mluvčí komory Dana Večeřová. Potravináři prý chápou také požadavek českých farmářů na stejné dotační podmínky, jako mají jejich kolegové ve starých členských zemích EU. "Také máme dojem, že česká vláda nedělá maximum, na rozdíl od vlád jiných států," dodala.
    Na Vysočině blokovali zemědělci dopravu zejména na sjezdech z D1 směrem na Jihlavu, Velký Beranov a Humpolec, vyjeli i na další silnice v kraji. Blokády se zde zúčastnilo zhruba 400 traktorů a nákladních aut.
    U Plzně blokovala zemědělská nákladní auta dopravu k dálnici D5 u Ejpovic. Na silnici mezi dálnicí a Plzní se v obou směrech vytvořila dlouhá zácpa. Kolony aut vznikly i na přivaděčích na křížení dálnic D1 a D2 u nákupního centra Olympia v Brně.
    Zemědělci protestovali i na silnici E55 v jižních Čechách či na komunikacích v Olomouckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji.
    Pokud se výkupní ceny mléka nezvýší, mohlo by být podle agrárníků do konce roku nuceně poraženo až 20.000 krav. V zemědělství a navazujících oborech by mohly následně přijít o práci až 2000 lidí ze zhruba 40.000, které odvětví zaměstnává.