KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Začátek sklizně přinesl pokles cen

23/07/09

Zdroj: www.agroweb.cz

 Začínající sklizeň obilovin a řepky se na Plodinové burze v Brně projevuje pokračujícím cenovým propadem komodit. Informoval o tom generální sekretář burzy Karel Zezula. Kromě sladovnického ječmene totiž klesly všechny ceny plodin řádově o několik procent, v případě řepky byl pokles více než 12procentní.

 

Pokles ceny je patrný zejména u krmných obilovin. U krmné pšenice to bylo až o 118 korun na tunu, tedy o 4,4 procenta v paritě FCA, kdy dopravu hradí kupující, u krmného ječmene pak až o 231 korun na tunu, což znamená pokles ceny o 9,7 procenta (parita FCA). Cena u řepky klesla zhruba o 940 korun na tunu, tedy o 12,7 procenta v paritě FCA a o 12,2 procenta v paritě DDP, kdy dopravu hradí prodávající.
Ceny komodit vlivem krize a kolísání kurzu koruny od počátku roku klesaly, od konce dubna ale kvůli suchu a obavám z horší sklizně začaly nepatrně růst. Na předposledních dvou seancích burzy, které se konají vždy jednou za dva týdny, ale ceny opět stagnovaly nebo nepatrně klesaly. Nyní klesly výrazněji.
Loni klesly ceny komodit v důsledku velmi dobré sklizně obilovin o desítky procent. O rok dříve se naopak kvůli špatné úrodě dostaly na téměř dvojnásobek.