Reakce komory na dopis exministra
Zdroj: AK ČR
Před demonstrací českých zemědělců a v době jejího průběhu exministr zemědělství Petr Gandalovič rozeslal tisku kritický dopis, v němž odsuzuje tuto akci.Zvláště, že se konala v době, kdy na několika místech republiky kulminovaly záplavy. K bodům jeho dopisu se za Agrární komoru ČR vyjádřil viceprezident Jindřich Šnejdrla. Oba materiály přinášíme v plném znění.
Stanovisko místopředsedy ODS Petra Gandaloviče k protestům zemědělců a následnému prohlášení předsedy ČSSD Jiřího Paroubka
-
Pokles cen mléka je celoevropský problém a je způsoben propadem exportu na arabské a asijské trhy. Vláda Mirka Topolánka neměla na tento pokles žádný vliv, stejně jako neměla vliv na nárůst cen mléka na přelomu let 2007/2008. Tehdy naopak prezident Agrární komory strašil nárůstem cen potravin.
-
Ministerstvo zemědělství pod vedením Petra Gandaloviče připravilo ve velmi krátké době záchranný program pro zemědělce ve výši 2,6 mld. Kč a dokázalo jej projednat v Bruselu. V současné době již zemědělci tuto pomoc čerpají. Žádné jiné odvětví nemá tak rozsáhlou podporu v době krize.
-
Vláda Mirka Topolánka měla kvalitní koncepci zemědělství, která spočívala především v investicích do budoucnosti – do konkurenceschopnosti výrobců, rozvoje venkova a do pozemkových úprav, které nejen zkvalitní vlastnické vztahy k půdě, ale hrají nezastupitelnou roli v boji proti povodním. Je zcela zjevné, že taková politika se liší od politiky ČSSD, která každý problém chce řešit zvýšenými vládními výdaji a regulací trhu (recept, jak řešit situaci na trhu s mlékem, jsme však od ČSSD neslyšeli).
-
Pořádat protestní blokády v době, kdy je velká část České republiky postižena tragickými povodněmi a již tolik lidí přišlo o život, je zcela bezohledné a Jiří Paroubek svou podporou těmto protestům za ně přebírá politickou odpovědnost.
-
V zájmu zlepšení politické kultury prosím Jiřího Paroubka, aby ponechal slovo genocida jeho původnímu významu a nepletl jej do zemědělství.
Petr Gandalovič, 29. června 2009
Stanovisko Agrární komory ČR k vybraným prohlášením bývalého ministra zemědělství Petra Gandaloviče:
-
Je pravdou, že vláda Mirka Topolánka neměla žádný vliv na pokles cen mléka, avšak na rozdíl od jiných vlád, mimo jiné i od vlády Slovenské republiky, nic pro zmírnění důsledků mléčné krize neudělala a neprojevila mimo prázdných slovních vyjádření větší snahu o řešení situace. Zmínění slovenští kolegové již například obdrželi 100 eur na každou dojenou krávu.
-
Ministerstvo zemědělství pod vedením Petra Gandaloviče skutečně připravilo podpůrný program určený na dotaci části úroků a úplatnou garanci jistiny úvěru prostřednictvím PGRLF, a to nejen pro zemědělce, ale z velké části i pro zpracovatele v celkovém objemu 2,6 miliardy korun . Reálné využití a možnosti takové podpory jsou však druhá stránka věci. Navíc z tohoto programu pan ministr naplánoval neprůhledný nákup dluhopisů privátní firmy Oleofin (bývalá Setuza) za 300 milionů korun. Naštěstí nový ministr zemědělství Jakub Šebesta tuto transakci zrušil.
-
Vláda Mirka Topolánka vypracovala takovou koncepci zemědělství, která dokázala pouze naplnit dne 16. května 2008 sál Lucerny nespokojenými sedláky z celé republiky a které tleskalo jen několik málo členů jisté nevládní zemědělské organizace.
-
Zvažovali jsme, zda blokádou nebo pomalou jízdou zemědělské techniky upozornit naše občany na situaci, v níž se ne vlastní vinou nacházíme. Rozhodovali jsme se navíc, zda tuto akci vůbec uskutečnit. Dnes jsme přesvědčeni o tom, že jsme se rozhodli správně, protože to, čeho v konečném důsledku dosáhneme, bude přínosné i pro ty zemědělce, kteří hospodaří v povodní postižených oblastech. Vedle toho Agrární komora ČR zřídila povodňové konto pro soustředění finanční pomoci a analyzuje možnosti poptávky a nabídky k zajištění okamžité materiální podpory. Výtěžek bude určen v maximální možné míře všem potřebným.
-
Namísto mentorování svých protivníků by se měl Petr Gandalovič odborně vzdělávat v oboru, kterému vůbec nerozumí a chce přesto poučovat. Je přinejlepším úsměvné, když bývalý ministr zemědělství se snaží přesvědčit diváky, že „belgický nebo holandský chovatel dokáže od jedné prasnice odchovat 19 selat, zatím co u nás je to jen 13, 14 nebo možná více“. My dodáváme, že možná tomu bylo tak před třiceti lety.
za vedení AK ČR Jindřich Šnejdrla, viceprezident
V Praze 30. června 2009
Zařazeno v Agrární komora ČR, Aktuality