KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Pomoc postiženým oblastem

08/07/09

Potravinová a materiální pomoc postiženým oblastem

Od pátku 26. června shromažďuje Agrární komora ČR (AK ČR) informace od zemědělců z postižených oblastí a zjišťuje, co je nejvíc potřeba. V době povodní se většinou nedostává krmiva pro hospodářská zvířata. Prezident AK ČR Jan Veleba proto dal pokyn všem ředitelům okresních a regionálních agrárních komor, aby zjistili v zemědělských podnicích i u soukromých zemědělců v postižených oblastech, co akutně chybí, aby se ostatní hned mohli složit například na dodávky krmiv, podestýlky.

Zároveň se už scházejí první peníze na kontu pro postižené. Z rozhodnutí Krajského úřadu Olomouckého kraje je zaevidované číslo účtu 230 859 590/0300 a od  3. července mohou na něj lidé, kteří kteří chtějí pomoci postiženým, posílat peníze

Viceprezident AK ČR Jindřich Šnejdrla se o víkendu vypravil do obce Jeseník nad Odrou, aby zjistil konkrétní fakta u nejvíc postiženého hospodáře, jemuž velká voda zničila stáj a odnesla pět koní včetně domácích zvířat. „Bohužel, jsou zatím odříznuti povodní, nedostal jsem se tam, ani nedovolal,“ uvedl včera Šnejdrla s tím, že se pomocí intenzivně zabývají.

V pondělí 29. června vypravila Okresní agrární komora Hradec Králové ve spolupráci s Okresní agrární komorou Třebíč dodávku pomoci do obce Životice u Nového Jičína, která byla postižena ničivými povodněmi v minulých dnech. Dodávka se skládá s trvanlivého mléka, které dodá Bohemik Opočno, pečiva z pekárny Lično a balené uzeniny ze ZEPO Bohuslavice nad Metují. Část financuje OAK Hradec Králové a část dodavatelské firmy. Dále se podařilo zajistit 50 kg tvrdého sýra z Jaroměřické mlékárny, a. s., 100 kg plátkového sýra a 50 kg másla z Moravia Lacto, a. s. Část této dodávky platí OAK Třebíč a část zmíněné mlékárny. Dodávkové auto poskytne Chovservis, a. s., Hradec Králové. Dodávka potravin bude doplněna dezinfekčními, ochrannými a úklidovými prostředky, které hradí OAK Hradec Králové a dodavatelem je Profarm Hradec Králové. Celková hodnota této pomoci je asi 70 000 Kč a zemědělci věří, že tato pomoc pomůže obyvatelům postižené vesnice.

Přestože zemědělci bojují sami za své přežití, jsou plně solidární s lidmi z postižených oblastí. „Bývá zvykem, že obyčejní lidé si dokážou pomáhat okamžitě a zemědělci takoví jsou. Sami jsme ve velmi tíživé situaci, proto na bezmoc upozorňujeme naše bohulibé politiky, ale pomáháme stejně jako běžní občané,“ řekl Jan Veleba.

Eugenie Línková