KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

EU mění pravidla pro porážky, "zabíjačky", ale budou dál možné

17/07/09

Zdroj: ČTK

Lucemburk – Evropská unie se dohodla na změně pravidel pro domácí porážky zvířat, tedy třeba tradiční české domácí zabíjačky. Prasata bude možné i nadále podomácku porážek, avšak zároveň se stanovují určitá pravidla, aby přitom nebyla týrána zvířata.

Evropská komise loni na podzim přišla s návrhy na změny norem týkajících se zabíjení domácích zvířat. Současná pravidla jsou totiž často zastaralá, a navíc se mezi jednotlivými státy unie velmi liší. To pak představuje problémy pro existenci vnitřního unijního trhu.

Cílem návrhů bylo, aby se zajistilo lepší využívání nejnovějších vědeckých poznatků při porážkách, zvýšila odpovědnost farmářů, a hlavně zlepšilo zacházení se zvířaty. Nařízení vypočítává třeba to, jak mohou být zvířata omračována. Mělo by to být "humánním způsobem", tedy třeba pomocí jatečních pistolí, nikoli s palicí či kladivem, jak tomu bývalo kdysi.

Toto opatření už v ČR platí, v některých zemích s tím ale byly dosud problémy, třeba na Balkáně či v Pobaltí. Původně se navíc podle diplomatů zvažovalo, že by zabíjeni doma mohli být jen králíci, zajíci či drůbež, nakonec se ale během jednání za českého předsednictví dohodlo, že to bude rozšířeno i na prasata, ovce, kozy či telata.

Podle tiskového prohlášení europoslance Jana Březiny by prý mohla změna pravidel způsobit potíže při pořádání domácích zabijaček. "Nemohu se zbavit dojmu, že se jedná buď o vegetariánské spiknutí, nebo o akci toho typu lidí, kteří si sice s chutí dají vepřový steak, ale přitom jaksi zapomínají, že předtím je nutné dotyčné zvíře usmrtit," dodal Březina.

Proti tomu ale český ministr zemědělství Jakub Šebesta ČTK řekl, že českému předsednictví se naopak podařilo vyjednat kompromis, který umožňuje volnější podmínky a který pořádání tradičních domácích zabíjaček neohrožuje, jak se obává Březina. "Nijakým způsobem to nezpůsobí jakýkoli problém," řekl o předjednaném kompromisu ještě před jednáním ministr.

Jako příklad uvedl třeba to, že zatímco dříve mohl zabíjačku provádět farmář, nyní to bude moci dělat i jím pověřená osoba. "Musí být to zvíře ale omráčeno humánním způsobem," doplnil.

Každý rok je v EU poraženo kolem 360 milionů prasat, koz, ovcí či skotu, a navíc několik miliard kusů drůbeže. Kolem 25 milionů zvířat je pak zabíjeno kvůli kůži.

Dnešní politickou shodu ministrů ještě budou muset převést do patřičné legislativní podoby právníci. Následně to ministři ještě formálně schválí bez diskuze. To však již bude čistě formálním krokem.