KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Zemědělci prosadili svou, EU se bude zabývat mlékem

25/06/09

Zdroj: ČTK

Evropská unie se bude zabývat situací na trhu s mlékem a mléčnými výrobky, přičemž Evropská komise během následujících dvou měsíců vypracuje podrobnou analýzu současné situace. Vyplývá to ze závěrečného dokumentu nynějšího bruselského summitu evropské sedmadvacítky, jejž má ČTK k dispozici. Kvůli nízkým výkupním cenám mléka v celé EU v belgické metropoli ve čtvrtek demonstrovaly tisíce zemědělců.
    Farmáři požadují, aby unie snížila kvóty na mléko, které v současnosti naopak rok od roku zvyšuje a v roce 2015 je chce zrušit úplně. Agrárníci ale tvrdí, že tento postup snižuje výkupní ceny mléka a je pro ně likvidační. Pokud by kvóty byly nižší, ceny by podle zemědělců byly vyšší. O kvótách se ale dokument EU nijak nezmiňuje a hovoří obecně o stabilizačních opatřeních.
    "Evropská rada projednala aktuální situaci na trhu s mlékem a mléčnými výrobky. Vyzvala komisi, aby v následujících dvou měsících předložila podrobnou analýzu trhu, včetně případných možností stabilizace trhu s mlékem a mléčnými výrobky," uvádí se v textu. Lídři členských států EU o něm budou ještě jednat, může tak ještě doznat určitých změn.
    Nespokojenost nad stavem v mlékařském sektoru vyjadřují i čeští zemědělci. Pohrozili, že kvůli nízkým výkupním cenám mléka zablokují centrální sklady obchodních řetězců.
    "V současné době dostává evropský farmář za litr mléka zhruba 20 eurocentů, což je o 20 až 30 procent méně než tvoří náklady. Tuzemští výrobci mléka trží měsíčně zhruba o 400 milionů korun méně než loni. Na konci roku se tak tržby sníží o zhruba pět miliard korun, a to odvětví to prostě nevydrží," řekl nedávno ČTK prezident české Agrární komory Jan Veleba.

Autor: ČTK

Zařazeno v Aktuality, Mléko a maso