KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Zemědělci na přelomu června a července budou blokovat dálnice

12/06/09

Zdroj: AK ČR

   
(egi) Protest zemědělců, při němž chtějí kvůli nízkým výkupním cenám mléka blokovat na jednom či více místech v zemi dálnice, se uskuteční koncem června nebo začátkem července. Novinářům to v úterý, 9. 6. řekl prezident Agrární komory Jan Veleba, který očekává, že se blokády zúčastní několik set farmářů. Farmáři požadují od EU i státu pomoc, zejména zavedení minimální výkupní ceny mléka.

"Naše trpělivost je u konce a rozhodli jsme se, že uděláme další akce a že tyto akce budou daleko důraznější než kdykoliv předtím," uvedl Veleba. Farmáři podle něj chtějí upozornit politiky, že situace chovatelů skotu je skutečně vážná. Politici by se měli zabývat také problémy jiných odvětví, než je například automobilový průmysl trpící hospodářskou krizí, uvedl.

Kromě zavedení minimálních výkupních cen mléka, tak jak je tomu v EU u škrobu či cukru, požadují zemědělci přímou finanční podporu z takzvaného Barrosova balíčku a podporu spotřeby mléka ze strany státu, jako například na Slovensku, kde se v současné době koná propagační kampaň za zvýšení spotřeby.

O problematice v sektoru mléka zástupci komory jednali 9. 6. také s ministrem zemědělství Jakubem Šebestou. "Některé návrhy jsou podle jeho názoru konstruktivní, ale chce se s nimi dále seznámit. Proto lze v blízké době očekávat pokračování rozhovorů," řekl ČTK mluvčí ministerstva Petr Vorlíček.

Zároveň připomněl, že jedním z prvních kroků nového ministra po květnovém nástupu do funkce byl návrh na znovuzavedení státní podpory takzvaného školního mléka. Finanční podporu pro mléčné výrobky ve výši kolem 60 milionů korun do škol loni zrušila Topolánkova vláda.

"Možnosti pomoci mléčnému odvětví jsou omezené a situaci také nezlehčuje vrcholící ekonomická krize, přesto ministerstvo intenzivně hledá další možnosti pomoci producentům mléka," dodal Vorlíček.

Řada tuzemských zemědělských podniků již v nedávné minulosti uvedla, že v důsledku situace na mléčném trhu začala redukovat své ztrátové chovy. Razantní pokles stavů skotu by se podle Veleby projevil negativně na vzhledu venkovské krajiny, kterou pasoucí se krávy pomáhají udržovat.

Stovky českých farmářů se o několik dní před plánovanou blokádou zúčastní také celoevropské demonstrace v Lucemburku. Manifestacemi během jednání ministrů EU chtějí sedláci z celé Evropy upozornit na trvající nízké výkupní ceny mléka a požadují od Evropské unie výraznější pomoc. Cena mléka v celé Evropě je zhruba o třetinu nižší než před rokem, nejhorší situace je v zemích východní Evropy.

"V takovém Německu jsou ceny nejnižší za posledních 30 let," uvedl Stanislav Jaš, který je zástupcem České republiky v celoevropské nevládní agrární organizaci Copa-Cogeca. Německo je přitom nejvýznamnějším producentem mléka v EU, na celkové výrobě se podílí 20 procenty.

Evropská unie by podle Jaše měla producentům mléka pomoci nejen již fungujícími intervenčními nákupy suroviny, ale též znovuzavedením využívání mléka pro krmné účely.

Kvůli nízkým výkupním cenám mléka, které v celé Evropě panují již od loňského podzimu a které podle chovatelů nepokrývají ani jejich výrobní náklady, se již na jaře uskutečnilo několik demonstrací v Česku i dalších evropských zemích. V minulém týdnu například slovenští rolníci blokovali tamní největší mlékárnu Rajo, demonstrovali také jejich kolegové ve Francii.

Farmáři i potravináři dlouhodobě volají také po větší regulaci obchodních řetězců. Ty čelí dlouhodobě kritice farmářů i výrobců potravin, protože podle jejich mínění zneužívají svého dominantního postavení na trhu.

Zemědělští odboráři ze zemí visegrádské čtyřky, ale též Lotyšska a Bulharska, již jsou nespokojení s chováním řetězců, v minulém týdnu pohrozili budoucími blokádami jejich centrálních skladů. Zda se blokády opravdu uskuteční, se prý rozhodnou na základě výsledků evropských voleb a přístupu z nich vzešlého eurokomisaře k této problematice.

 


 

Opatření na podporu mléka

NĚMECKO – 25 milionů eur, bezúročné půjčky zemědělcům na další 4 roky  půjčky s úrokem 1,6 % od května snížení spotřební daně u nafty,  v zemědělství se tak  jen tímto krokem ušetří na 285 milionů eur

FRANCIE: 30 milionů euro vyčleněno pro ty zemědělce, kteří se dostanou do finančních obtíží

SLOVENSKO: 100 euro na krávu , peníze takto vyplácené jsou  z národních zdrojů

Zdroj: ing. Jaš Stanislav, agrární analytik s působností v EU